назад

У 2021 році вже понад 1,2 тис. учасників АТО/ООС отримали правову допомогу в місцевих центрах Хмельниччини

У 2021 році суттєво зросла кількість звернень учасників АТО/ООС до місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги на Хмельниччині. Якщо у 2020 році юристи зареєстрували 655 таких звернень, то упродовж трьох кварталів 2021 року до фахівців системи в області звернулося вже 1267 представників цієї категорії осіб.

За словами заступниці директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Хмельницькій області Ольги Чорної, помітну різницю в кількості звернень можна пояснити не лише послабленням карантинних обмежень, але й зростанням рівня довіри до системи безоплатної правової допомоги та кращою поінформованістю учасників АТО/ООС про можливість захисту своїх прав. Значною мірою цьому сприяють результати судового розгляду справ, у яких інтереси цієї категорії осіб представляють юристи центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги та адвокати, які співпрацюють з центрами. Адже коли йдеться про пільги, компенсації та гарантії соціального захисту, як правило, вдається відстояти інтереси клієнтів – учасників АТО/ООС.

До прикладу, юристка Старокостянтинівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Ірина Вовнянко домоглася рішення суду, яким військову частину зобов’язали виплати військовослужбовцю індексацію грошового забезпечення. Іншому клієнту в центрі допомогли стягнути компенсацію за невикористані дні щорічної додаткової відпустки як учаснику бойових дій. А юристка Новоушицького бюро правової допомоги (Кам’янець-Подільський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги) відстояла в суді право учасника бойових дій на одноразову грошову допомогу до 5 травня у розмірі п’яти мінімальних пенсій за віком.

Утім, не завжди учасники бойових дій потребують саме представництва в суді, іноді вдається залагодити справу, надавши юридичну консультацію чи роз’яснивши норми законодавства. У 2020 році місцеві центри області прийняли 425 рішень про надання вторинної правової допомоги, а за три квартали 2021 року маємо 784 таких рішення. У решті звернень достатньо було первинної правової допомоги.

З-поміж актуальних для цієї категорії осіб юридичних проблем насамперед треба назвати нарахування та виплату індексації грошового забезпечення військовослужбовців, стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, стягнення грошової компенсації  за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій. Звертаються учасники АТО/ООС і з приводу земельних питань, зокрема в справах про скасування державної реєстрації земельної ділянки, у яких вони виступають відповідачами, а також щодо оскарження відмов у наданні дозволів на розробку технічної документації на земельну ділянку. Серед поширених – питання про розірвання шлюбу, стягнення аліментів, розподіл спільного майна подружжя, вирішення фінансових зобов’язань за кредитними договорами.

«У повсякденному житті учасники АТО стикаються з низкою проблем юридичного характеру, нерідко таких, що стосуються їх грошового забезпечення та соціального захисту.  Більшість з ситуацій є типовими і пов’язані з неузгодженістю між законами та підзаконними нормативно-правовими актами, які регулюють широкий  спектр правових гарантій ветеранів. При цьому кожна справа є індивідуальною, має свої особливості. Працівники центру надають допомогу учасникам АТО в досудовому врегулюванні спору, представляють їхні інтереси в суді. Проте на етапі виконання судового рішення часто виникають проблеми. Відповідачі, якими, як правило, є державні органи, інколи не бажають добровільно виконувати рішення суду, що набрало законної сили. Виникає потреба застосування механізму примусового стягнення. Наші працівники супроводжують учасників АТО і на цьому етапі, допомагаючи скласти заяву про відкриття виконавчого провадження, роз’яснюючи порядок її подачі та примусового виконання», – розповідає директор Шепетівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Хмельницькій області Володимир Бузиль.

Окрім надання правової допомоги учасникам АТО/ООС, фахівці й фахівчині центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги на Хмельниччині активно працюють над підвищенням рівня правової обізнаності цієї категорії громадян.

Упродовж 2020 – трьох кварталів 2021 року працівники місцевих центрів області провели 62 зустрічі з учасниками бойових дій. Говорили здебільшого про пільги та соціальні гарантії для учасників АТО, реалізацію їхнього права на безоплатне отримання земельної ділянки, правовий захист учасників АТО та членів їхніх сімей.