назад

У Хмельницькому говорили про права громадських активістів

Під час онлайн-засідання кіноклубу Docudaus UA «Право в об’єктиві» порушили тему громадського активізму в Україні. Учасники зустрічі дискутували про те, хто такі активні громадяни, наскільки захищені вони законодавчо та чи порушують їхні права в нашій державі.

До участі в обговоренні організатори, Хмельницька обласна універсальна наукова бібліотека, запросили професійних юристів – представників системи безоплатної правової допомоги.

Ще одне засідання кіноклубу в форматі Zoom-конференції відбулося в Хмельницькому 3 червня. Тема заходу – «Активні громадяни в дії». Традиційно учасники засідання, а їх було майже три десятки осіб з усієї області, спершу переглянули документальний фільм із фондів колекції Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudaus UA. Цього разу це була стрічка «Ти, б*, рота закрий» режисерки Таїсії Кутузової про 15-річного громадського активіста Сергія Чагарова.

Хлопець боровся з корупцією у рідному селі Гатне під Києвом. Під час однієї з сесій сільради депутат, звинувачений Сергієм у корупції, нападає та публічно погрожував активісту. Про цей випадок писали усі провідні ЗМІ України. Проте односельці активіста дуже по-різному оцінюють його діяльність, дехто засуджує Сергія і радить не лізти у «справи дорослих». Однієї ночі на подвір’я, де мешкає хлопець, підкидають вибухівку.

Після перегляду перейшли до обговорення. До якого також долучилися фахівчині центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги Хмельниччини.

Про основні права громадських активістів, закріплені в українському законодавстві, детально розповіла юристка Хмельницького місцевого центру з надання БВПД Мар’яна Пестун. Фахівчиня регіонального центру Ольга Чорна прокоментувала законодавчі норми, що стосуються захисту навколишнього середовища, зокрема водойм, від забруднення.

Відтак дискутували про інструменти участі громадян в управлінні громадою, боротьбу з незаконними забудовами, вимоги до введення в експлуатацію будівельних об’єктів.