назад

У Хмельницькому моніторили дотримання прав дітей та ВПО

У Хмельницькому відбулися два моніторингові візити в межах співпраці системи безоплатної правової допомоги з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини. Моніторингова група відвідала дитячий будинок Хмельницької обласної ради та гуртожиток ЖКГ «Будівельник», що є місцем компактного проживання внутрішньо переміщених осіб.

Моніторингова група в складі представниці Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Хмельницькій області з Оксани Кізаєвої, регіональної координаторки Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Хмельницькій області Ольги Осередчук та громадського монітора від системи безоплатної правової допомоги – фахівчині Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Хмельницькій області Оксани Банкової відвідала 17 вересня дитячий будинок Хмельницької обласної ради та гуртожиток ЖКГ «Будівельник», у якому проживають внутрішньо переміщені особи.

До дитячого будинку монітори навідалися повторно, щоб з’ясувати, чи усунули в закладі недоліки, виявлені під час попереднього обстеження 20 лютого 2019 року. Насамперед перевірили, як забезпечуються права вихованців на отримання відповідного рівня освіти та індивідуального розвитку, реалізуються права на гідні умови проживання.

Як відзначила моніторингова група, більшість порушень та недоліків в роботі закладу, про які зазначено у звіті за результатами проведеного в лютому 2019 року моніторингу, виправили. Зокрема, керівництво вжило заходів для забезпечення майнових прав вихованців.

У гуртожитку ЖКГ «Будівельник», який також відвідали монітори Національного превентивного механізму, мешкає 23 внутрішньо переміщених особи з тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей, з них четверо дітей, вісім пенсіонерів. У ході моніторингу вдалося поспілкуватися із 11 вимушеними переселенцями щодо соціальних, житлових, медичних питань, які виникли після їх переселення. За згоди мешканців монітори оглянули житлові кімнати та побутові приміщення.

Оксана Банкова розповіла переселенцям, що вони мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, тож з усіма правовими проблемами можуть звертатися до центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Крім того, фахівчиня регіонального центру показала, як користуватися додатком «Безоплатна правова допомога» на смартфоні.

Треба зазначити, що в мешканців гуртожитку чимало проблем. Так, на складні умови проживання у розмові з моніторами скаржилася жінка-переселенка, матір дитини з інвалідністю. Шестирічний хлопчик не може сам пересуватися, потребує постійного догляду. Жінка неодноразово зверталася до Хмельницької міської влади з проханням переселити її в інший гуртожиток – у кімнату на першому поверсі в будівлі з пандусом. Однак попри готовність чиновників допомогти на словах, щоразу отримувала офіційні відмови через відсутність місць. Тож матері й надалі доводиться долати численні перешкоди, щоб вийти з дитиною на прогулянку чи помити хлопчика в душі.

З такими з труднощами стикаються й  інші особи з інвалідністю: незрячий чоловік  та жінка з цукровим діабетом та онкологічним захворюванням. Усі ВПО уклали декларації з сімейними лікарями, однак коштів на ліки не вистачає, особливо людям з інвалідністю. Не покриває усіх витрат і державна програма «Доступні ліки». Як зізналася одна із жінок ВПО, через відсутність коштів на медикаменти доводиться навіть жебракувати.

За результатами моніторингового візиту монітори готують листи реагування.