назад

У Львові обговорили актуальні питання Програми відновлення для неповнолітніх

Помаранчево-карантинна зустріч робочої групи, що працює для впровадження пілотного проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» відбулась сьогодні, 16 вересня, у Львові.

З вітальним словом звернувся до присутніх Ігор Микитин, директор Регіонального центру з надання БВПД у Львівській області. «Цьогоріч пілотний проєкт Програми поширений на всю Україну, – зазначив Ігор Микитин.

Модерувала зустріч заступниця директора Регіонального центру Віра Іськович, яка розповіла про стан реалізації Програми відновного правосуддя для неповнолітніх в Україні та Львівщині зокрема. Так, 6 серпня 2020 року в Порядок реалізації внесено зміни. Відтепер зазначена Програма може застосовуватись в разі вчинення неповнолітнім вперше кримінального проступку або нетяжкого злочину.

Як наголосила Віра Іськович, 90% підозрюваних у злочинах невеликої або середньої тяжкості підлітків відмовляються від участі у Програмі. Це, передусім, відбувається від нерозуміння батьками можливостей для ресоціалізації їхніх дітей, а також тим, що неповнолітні зростають з розумінням, що все їм пробачать – навіть кримінальний проступок.

У свою чергу Юрій Матлах, представник ювенальної юстиції прокуратури області, поінформував про останні законодавчі зміни, згідно з якими ускладнився процес реалізації Програми відновного правосуддя, позаяк проступок неповнолітнього відтепер має короткий термін досудового слідства.

Тетяна Капись і Юлія Тарнавська, представниці патрульної поліції, відмінили вагомість пропагування інституту медіації як нової суспільної інституції у шкільному та професійно-технічному середовищі.

Відтак, всі учасники зустрічі погодились з потребою роз’яснень переваг медіації в професійно-технічних закладах освіти Львівщини.

У зустрічі взяли участь представники ювенальної превенції, прокуратури та патрульної поліції Львівської області; філії ДУ «Центр пробації» у Львівській області, служби у справах дітей Львівської обласної державної адміністрації, Львівського обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, ГО «Осоння».

Нагадаємо, що цей проект передбачає несудимість і стосується тих неповнолітніх, які вперше вчинили кримінальне правопорушення, щоб допомогти їм усвідомити злочинні помилки. Якщо дитина розкається у вчиненому, прокурор має запропонувати їй взяти участь у програмі за участю медіатора – адвоката системи безоплатної вторинної правової допомоги. Разом з адвокатом вони зможуть знайти порозуміння з потерпілим, відшкодувати завдану шкоду, пройти курс реабілітації, попрацювати з психологами, щоб у майбутньому назавжди відмовитися від хибного шляху.

Результатом успішного проходження програми стане закриття кримінального провадження без вироку. Це – практика усіх цивілізованих країн.