назад

У Львові під час круглого столу обговорили посилення міжінституційної співпраці щодо протидії насильству та документуванню воєнних злочинів

У Львові в правовому клубі PRAVOKATOR.Львів відбувся круглий стіл на тему «Протидія сексуальному, гендерному та домашньому насильству в умовах війни в Україні». Під час бесіди присутні обговорили необхідність посилення  взаємодії задля протидії насильству та документуванню воєнних злочинів.

   «Війна внесла свої корективи в роботу системи безоплатної правової допомоги. Львів став своєрідним хабом для сотні тисяч українців, які тікають з-під обстрілів та бомбардувань. Разом з тим, ми бачимо суттєвий ріст правових питань, які турбують внутрішньо переміщених осіб. Часто вирішення їхніх проблем напряму залежать від нашої з вами співпраці, тому сьогодні ми тут зібрались задля її посилення», – розповідає директор Регіонального центру з надання БВПД у Львівській області Ігор Микитин.

3 травня депутати ухвалили Закон «Про внесення змін до статті 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» (законопроєкт №7312), яким розширено перелік суб’єктів права на безоплатну вторинну правову допомогу.

«Згідно з цим Законом додано дві категорії осіб, а саме: потерпілих від кримінальних правопорушень проти статевої свободи та статевої недоторканості, катування або жорстокого поводження під час воєнних дій чи збройного конфлікту та осіб, які не мають документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України. Вони мають право на представлення своїх інтересів у судах та інших державних органах за участю безоплатного адвоката. Тож ми очікуємо на підписання Закону Президентом та набрання чинності», – зауважує начальник відділу організаційної роботи, юридичного забезпечення та розвитку інфраструктури Регіонального центру з надання БВПД у Львівській області, Орест Шот.

Попри війну в Україні кількість звернень щодо насильства зростає. На Львівщині, з початку повномасштабного вторгнення й до 5 травня, на лінію 102 надійшло майже тисячу викликів про домашнє насильство. Збільшилась і кількість звернень до системи безоплатної правової допомоги від жертв домашнього насильства. Перед тим, як звернутись безпосередньо в місцевий центр, постраждалі спершу телефонують, аби уточнити перелік необхідних документів, а вже потім звертаються особисто.

«Лише з початку повномасштабного вторгнення ми зареєстрували 43 звернення від осіб, які постраждали від домашнього та гендерно зумовленого насильства. Варто зауважити, що їхнє значне збільшення зафіксували саме з квітня. Більшість таких звернень від літніх людей, проти яких вчиняється домашнє насильство власними дітьми», – наголошує директор Львівського місцевого центру з надання БВПД Уляна Стефак.

Окрім домашнього насильства, маємо зафіксовані випадки кримінальних правопорушень проти статевої свободи та статевої недоторканості, катування або жорстокого поводження під час воєнних дій на територіях, які звільнені від окупації. Система безоплатної правової допомоги долучається до надання інформації про осіб, які готові надавати свідчення працівникам прокуратури.

«Ми вдячні працівникам системи БПД за допомогу у наданні інформації, про людей, які готові надати свідчення таких злочинів, бачимо посилення такої співпраці як з Регіональним так і місцевими центрами. Станом на сьогодні офіційно відкрито 28 кримінальних проваджень за фактом сексуального насильства мирних мешканців окупантами», – розповідає очільник групи документування воєнних злочинів Офісу Генерального прокурора у Львівській області Віктор Мисяк.

Нові виклики постали і перед працівниками патрульної поліції, які через введення воєнного стану, мають певні складнощі у виконанні своїх обов’язків, наприклад введення комендантської години чи роботу з кривдниками, які є внутрішньо переміщеними особами.

«Попри всі ці проблеми, ми розуміємо що немає жодного виправдання кривдникам. Ми усвідомлюємо всю складність нинішньої ситуації, але відповідальності за вчинення даних злочинів ніхто не скасовував», – стверджує заступник начальника відділу зв’язків з громадськістю управління патрульної поліції у Львівській області Віра Проців.

Важливим є і вчасне виявлення факту домашнього насильства, адже саме з таких випадків все «починається». Задля ефективності протидії цій кричущій проблемі варто удосконалювати співпрацю.

«Основне для нас зараз – працювати спільно та надавати допомогу постраждалим. Лише активна міжінституційна співпраця допоможе досягти бажаного результату», – наголошує начальник сектору протидії домашньому насильству Львівського районного управління поліції Марта Василькевич.

Участь в обговоренні також взяли: заступник директора Львівського місцевого центру з надання БВПД Христина Гаталяк, Регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Львівській області Тетяна Панасенко, інспектор відділу зв’язків з громадськістю, старший лейтенант поліції управління патрульної поліції у Львівській області Наталя Терлецька, кар’єрна радниця Women Career Hub UNFPA Світлана Калініна та начальник сектору бухгалтерського обліку та звітності філії Державної установи «Центр пробації» у Львівській області Броварник Максим.

Дізнатися більше про надання безоплатної правової допомоги можна за посиланням: https://linktr.ee/legalaid.gov.ua