назад

У Любашівці говорили про права та обов’язки осіб при проведенні профілактичних щеплень

08 вересня 2021 року юристка Любашівського бюро правової допомоги Світлана Жмурко провела інформаційний захід на тему: «Права та обов’язки осіб при проведенні профілактичних щеплень» для працівників Центру культури і дозвілля Любашівської селищної ради.

Законодавство України говорить нам про те, що держава повинна створювати середу для ефективного і доступного для всіх громадян медичного обслуговування. У державних і комунальних закладах охорони здоров’я медична допомога надається безоплатно, а мережа таких закладів не може бути скорочена.
Право на медичні профілактичні заходи є одним із основних прав пацієнтів, гарантованих державою.

Які права мають пацієнти при проведенні профілактичних щеплень

 • Право на згоду на проведення профілактичних щеплень.

Повнолітнім дієздатним громадянам профілактичні щеплення проводяться за їх згодою після надання об’єктивної інформації про щеплення, наслідки відмови від них та можливі поствакцинальні ускладнення.

Особам, які не досягли п’ятнадцятирічного віку чи визнані у встановленому законом порядку недієздатними,профілактичні щеплення проводяться за згодою їх об’єктивно інформованих батьків або інших законних представників.

Особам віком від п’ятнадцяти до вісімнадцяти років чи визнаним судом обмежено дієздатними профілактичні щеплення проводяться за їх згодою після надання об’єктивної інформації та за згодою об’єктивно інформованих батьків або інших законних представників цих осіб.

 • Право на відмову від проведення щеплення. Якщо особа та (або) її законні представники відмовляються від обов’язкових профілактичних щеплень, лікар має право взяти у них відповідне письмове підтвердження, а в разі відмови дати таке підтвердження – засвідчити це актом у присутності свідків.
 • Право на отримання від лікаря повної, своєчасної та достовірної інформації у доступній формі;
 • Право на вільний вибір лікаря та закладу охорони здоров’я незалежно від форми власності для проведення профілактичного щеплення.
 • Право на вибір медичного імунологічного препарату, якщо в Україні зареєстровано декілька однотипних препаратів різних виробників;
 • Право на безоплатне проведення профілактичного щеплень відповідно до календаря профілактичних щеплень;
 • Право законних представників бути присутніми під час проведення профілактичних щеплень їхнім дітям.

Варто пам’ятати, що профілактичні щеплення повинні проводитися при дотриманні санітарно-протиепідемічних правил і норм, лише одноразовими або самоблокувальними шприцами відповідно до наказу МОЗ України від 16.09.2011 р. № 595 «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів».

Для того, щоб переконатися, що Ваші права під час проведення профілактичних щеплень не було порушено, переконайтеся в наступному:

1. Лікар оглянув вас чи дитину перед щепленням, і ви отримали відповіді на всі питання щодо вакцинації, які вас цікавлять. Лише після цього ви маєте підписати інформовану згоду на щеплення, засвідчивши, що отримали повну інформацію про процедуру щеплення.

Обов’язково повідомте лікаря:

 • Вам здається, що Ви або Ваша дитина хворі;
 • у Вас є алергія на ліки або їжу;
 • раніше була сильна реакція на щеплення;
 • є серйозні захворювання серця, легень, нирок тощо;
 • у Вас були судоми;
 • Ви приймаєте якісь ліки;
 • Ви проходили курс хіміотерапії, гормональної терапії, отримувала стероїди або ліки, що пригнічують імунітет;
 • з моменту останнього щеплення минуло менше ніж 4 тижні.

2. Після проведення щеплення медпрацівники мають спостерігати за станом здоров’я дитини чи дорослого, які вакцинувалися, впродовж терміну, вказаного в інструкції для застосування вакцини. Зазвичай це 30 хвилин.

3. Медичні протипоказання до проведення щеплень визначені наказом МОЗ України «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів» від 16.09.2011 р. № 595 й зазначені в інструкції для застосування вакцини.

Якщо ваші права порушують, необхідно звернути увагу медичного працівника, що вони гарантовані Законами України і Конституцією. Якщо ситуація не владналася, треба звернутися до головного лікаря із письмовою заявою. Вона повинна бути зареєстрована, у такому випадку вам зобов’язані надати відповідь.

Якщо не вдалося владнати ситуацію, можна звернутися:

Проходити профілактичні медичні огляди і робити щеплення – це не лише право, а й обов’язок кожного пацієнта (Закон України «Основи законодавства України про охорону здоров’я», стаття 10). Отже, громадяни України зобов’язані:

 • піклуватися про своє здоров’я та здоров’я дітей, не шкодити здоров’ю інших громадян;
 • у передбачених законодавством випадках проходити профілактичні медичні огляди і робити щеплення;
 • вживати передбачених Законом України «Про екстрену медичну допомогу» заходів для забезпечення надання екстреної медичної допомоги іншим особам, які знаходяться у невідкладному стані;
 • виконувати інші обов’язки, передбачені законодавством про охорону здоров’я.

Все це забезпечує персональний захист і безпеку для оточуючих.

Про нормативне врегулювання питань проведення щеплень в Україні можна також прочитати на сайті платформи правових консультацій «WikiLegalAid».