назад

У Міжнародний день ромів – про актуальні проблеми та правовий захист

Сьогодні у світі відзначають Міжнародний день ромів, започаткований на Всесвітньому конгресі ромів у Лондоні у 1971 році. Цього дня, вперше за багато століть, представники ромської національності оголосили себе самобутнім народом без єдиної території та визначили свої національні символи – прапор та гімн.

У день міжнародного свята ромського народу говоримо про правові проблеми, з якими найчастіше стикаються представники ромської громади.

  • Наскільки актуальним на сьогодні є питання правового захисту представникам ромської громади?

Багато експертів вважають, що на сьогоднішній день представники ромської національної меншини є найбільш соціально вразливими серед усіх в Європі. Причинами цього найчастіше називають те, що вона є другою за чисельністю національна меншина, яка зазнала геноциду під час Другої світової війни, а також те, що роми не мають власної державності.

Серед значних проблем ромського народу – відсутність ідентифікаційних документів, ускладнений доступ до освіти, медицини, соціальних послуг та працевлаштування, а також стигматизацію та дискримінацію.

За даними дослідження щодо соціально-економічного та суспільно-правового аспекту ромських громад України, понад 60% представників ромської спільноти не мають роботи, близько 40% ромів не мають документів, і лише 1% ромських дітей отримують атестат про повну загальну середню освіту.

Як ми бачимо із нашої практики, найгострішою проблемою є те, що внаслідок правової необізнаності у багатьох представників ромської громади відсутні документи, що посвідчують особу, особливо це є актуальним для жінок. В подальшому така ситуація часто призводить до неможливості документувати й дітей, отримати роботу, зареєструвати майно тощо», – зазначає директорка Роздільнянського місцевого центру з надання БВПД Тетяна Кулішова.

Захист прав національних меншин гарантується Конституцією України (зокрема, ст.11 КУ), Законом України «Про національні меншини в Україні» від 25 червня 1992 року та іншими нормативно-правовими актами. Україна стала учасником низки міжнародних договорів, які стосуються прав та захисту національних меншин, зокрема Рамкової конвенції про захист національних меншин (1995 р.).

Соціальне значення має й інтеграція ромської меншини до українського суспільства, особливо в регіонах компактного проживання ромів. Зокрема, в Одеській області це Ізмаїльський, Белгород-Дністровський, Болградський райони.

В період пандемії коронавірусу представники ромської національності стали найбільш вразливою групою населення при поширенні COVID-19. Перепоною у доступі до медичних послуг стає відсутність документів, які підтверджують особу. Водночас, лише за наявності паспорта та мобільного телефона можна підписати декларацію з сімейним лікарем, а значить отримати безоплатне лікування.

  • Які шляхи вирішення цього питання?

Найбільше компактне поселення ромів, що знаходиться на території обслуговування нашого центру – село Поплавка (Новоборисівська ОТГ). Роздільнянським місцевим центром були проведені круглі столи та робочі зустрічі з представниками соціальних служб, відділів пробації, працівниками відділів ДРАЦС. На цих зустрічах досягнуто домовленостей щодо обміну інформацією та координації діяльності щодо подолання правових проблем ромів», – розвідає Тетяна Кулішова.

За словами директорки центру, важливою є широка інформаційна кампанія. Адже дуже часто свої проблеми навіть не ідентифікують як правові. Крім того, обов’язковою є консолідація зусиль державних структур у вирішенні цього питання.

Спільно з представниками соціальних служб працівники Великомихайлівського бюро правової допомоги неодноразово відвідували село Поплавку, проводили правопросвітницькі заходи, налагодили співпрацю з авторитетними членами ромської громади. В результаті місцеві жителі з числа ромської нацменшини стали більш обізнаними у своїх правах і, що дуже важливо, – куди можна звертатися за допомогою у разі їхнього порушення.

З метою консолідації зусиль, спрямованих на реалізацію права осіб ромської національності на безоплатну правову допомогу, Ізмаїльським місцевим центром з надання БВПД підписано меморандум з ГО «Придунайська ромська організація».

В рамках меморандуму проведено робочі зустрічі з головою ГО Василем Колдорарем та визначено проблемні правові питання, з якими стикаються роми. У 2020 році представники центру взяли участь у комунікаційній зустрічі з партнерами, за результатами якої було визначено, що первинну консультацію та медичну допомогу можуть отримати всі роми, незалежно від наявності паспорта. Те саме стосується і надання безоплатної правової допомоги.

Консультування представників ромської національності відбуваються під час виїзних прийомів в органах пробації, селах з компактним проживанням ромів.

Планом роботи представників системи БПД передбачено проведення інформаційно-просвітницької роботи, спрямованої на протидію упередженому ставленню до осіб ромської національності і підвищення рівня обізнаності осіб ромської національності про права людини.
Інтеграція – процес довготривалий і складний. На шляху до нього – перепони у вигляді різниці менталітетів, упередження суспільства, міфи щодо ромів. Проте система безоплатної правової допомоги робить кроки для мирного співіснування національностей у правовому суспільстві.