назад

У Миколаєві відкрився другий в Україні центр Барнахус

У Миколаєві відкрився Центр захисту та соціально-психологічної підтримки у процесі правосуддя дітей, які постраждали або стали свідками насильства, працюватиме заклад за моделлю Барнахус. Задля безпеки дітей адреса закладу не розголошується.

У Миколаєві пілотний проєкт стартував у липні цього року. За цей час вдалося обладнати приміщення центру, а головне – виробити механізми міжвідомчої взаємодії. Передбачається, що для захисту прав дитини разом працюватимуть спеціалісти різних сфер, надаючи необхідну підтримку дитині, що стала свідком або постраждала від насильства. Йдеться у першу чергу про психологічну, медичну, соціальну і юридичну підтримку. Разом із тим, спеціалісти центру будуть сприяти правосуддю, дружньому до дитини, – створювати максимально нетравматичне середовище, у якому дитина зможе надати повну інформацію, необхідну для розслідування.

«Запровадження моделі Барнахус як раз і є практичною реалізацією принципу забезпечення найкращих інтересів дитини. Він дає можливість проведення процесуальних дій відносно неповнолітніх в дружньому до дитини середовищі та в умовах, які мінімізують наслідки її травматизації» – зауважив заступник міністра юстиції України, голова Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх Олександр Банчук.

Одним з найпотужніших партнерів проєкту є система безоплатної правової допомоги, адже саме юристи та адвокати здійснюють захист прав дітей. Слід зазначити, що діти є однією з категорій осіб, що мають право на безоплатне отримання всіх видів правових послуг.

«Тільки цього року центри з надання безоплатної правової допомоги видали близько двох тисяч доручень на представництво інтересів дітей, в різних галузях права, починаючи від сімейного, завершуючи кримінальним. Чи можна сказати, що права дітей стали порушувати частіше? Мабуть правильніше сказати, що частіше стали звертатися по правову допомогу. І впровадження моделі Барнахус можна вважати продовженням орієнтації на дитиноцентричність послуг системи БПД», – зазначив в.о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов.

Ключовим моментом в успішній реалізації проєкту Барнахус є активна взаємодія всіх суб’єктів. Тож, учасники зібралися за круглим столом, щоб обговорити всі аспекти та проблемні питання, з якими можуть стикнутися на практиці. Зокрема, презентовано досвід Вінниччини, де було відкрито перший подібний центр.

Загалом участь у роботі круглого столу в офлайн та онлайн форматі взяли представники міністерств України, Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, Координаційного центру з надання правової̈ допомоги, системи БПД, Офісу Генерального прокурора, МБФ «Українська фундація громадського здоров’я», Миколаївської міської ради, міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, служби у справах дітей, правоохоронці.

Довідково: Проєкт «Впровадження моделі Барнахус для захисту дітей-постраждалих від насильства» впроваджується за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні. Миколаїв став другим містом після Вінниччині, де впроваджено проєкт. Найближчим часом відкриття подібних центрів очікується у місті Київ та На Тернопільщині.