назад

Сьогодні, 10 грудня, у Міжнародний день прав людини, система безоплатної правової допомоги проводить IІ Всеукраїнський форум «Право&Свідомість: 30 років Незалежності». Захід проходить одночасно у п’яти найбільших містах країни – Києві, Дніпрі, Львові, Одесі та Харкові, та онлайн – за допомогою телемосту.

«Реальним здобутком в напрямі правопросвітництва для нашої держави є розвиток системи безоплатної правової допомоги. Завдяки відкриттю місцевих центрів та бюро, правових клубів, діяльності волонтерів БПД за останні кілька років ми вже спостерігаємо значний прогрес у підвищенні правової свідомості українців. Разом із тим, правопросвітництво поступово стає ключовим напрямом у роботі для всіх, хто так чи інакше працює у сфері доступу до правосуддя. Тому сьогодні ми й маємо спільно визначити пріоритети подальшої діяльності, щоб продовжити формувати правову свідомість суспільства», – зазначила заступниця Міністра юстиції України Валерія Коломієць.

Представники системи безоплатної правової допомоги, органів державної влади, громадянського суспільства, правозахисної спільноти, міжнародних організацій обміняються кращими практиками правопросвітництва, а також визначать пріоритети правопросвітницької діяльності системи безоплатної правової допомоги.

«Згідно з нещодавнім соціологічним дослідженням ПРООН, звернення до юристів системи БПД та адвокатів, з якими вона співпрацює, входить до топ-5 механізмів, якими українці користуються для захисту своїх прав. Ця робота є надзвичайно важливою, особливо в часи, коли пандемія надзвичайно сильно впливає на всі сфери нашого життя і підриває верховенство права та права людини. У ПРООН ми віримо, тільки об’єднавши зусилля, ми зможемо подолати кризу та побудувати краще майбутнє після пандемії COVID-19», – сказала Постійна представниця ПРООН в Україні Дафіна Ґерчева.

У січні – листопаді цього року фахівці центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги за допомоги волонтерів БПД провели понад 23 тис. правопросвітницьких заходів, загальне охоплення яких склало понад 786,7 тис. осіб.

«З нашого досвіду ми знаємо, що співпраця між владою, громадянським суспільством, ЗМІ та бізнес спільнотою у наданні громадськості інформації про шляхи захисту своїх прав забезпечить більший вплив освітніх заходів та сприятиме підвищенню загального рівня довіри суспільства до системи правосуддя. Такі заходи із підвищення правової обізнаності, що зосереджують увагу на розумінні потреб людини та реагуванні на них, зрештою призведуть до правосуддя, орієнтованого на людей. Тому USAID через діяльність Програми «Справедливість для всіх» радо підтримує Координаційний центр з надання правової допомоги у збиранні, аналізі та обміні передовими практиками, пов’язаними з підвищенням правової обізнаності, як на національному, так і на місцевому рівнях», – зазначила виконуюча обов’язки Директора Відділу сприяння розвитку демократії та врядування регіональної Місії USAID в Україні і Білорусі Наїда Зечевич-Бін.

 

Під час IІ Всеукраїнського форуму «Право&Свідомість: 30 років Незалежності» пройшли панельні дискусії, присвячені окремим темам:

  • Київ — пріоритети та виклики правопросвітництва в Україні, правопросвітництво у сфері земельних відносин;
  • Харків — безбар’єрність – нова суспільна норма;
  • Дніпро — захист прав та інтересів дітей;
  • Львів — правопросвітництво щодо протидії домашньому та гендерно обумовленому насильству;
  • Одеса — альтернативні способи врегулювання спорів.

«Підвищити правову грамотність українців, рівень обізнаності про свої права та механізми їх захисту, сформувати нову правову культуру у громадах та суспільстві, популяризувати правові способи вирішення проблем людей – це цілі правопросвітницької діяльності системи безоплатної правової допомоги. Ми хочемо залучити до нашої правопросвітницької діяльності ще більше партнерів та навчити ще більше українців захищати свої права», – зазначив в. о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов.

Під час фасилітаційних сесій сформоване бачення ключових напрямів правопросвітницької діяльності системи БПД, актуальних тем заходів, форматів правопросвітництва та каналів передачі інформації, оцінки ефективності та вимірювання впливу просвітницьких кампаній на цільову аудиторію.

Напрацювання Форуму будуть використані для визначення стратегічних  пріоритетів правопросвітництва системи безоплатної правової допомоги з урахуванням сучасних реалій, підготовки рекомендацій до оновленої правопросвітницької стратегії, впровадження нових форм правопросвітництва, розроблення інструментарію правопросвітницької діяльності для громад тощо.

Організатори форуму: Координаційний центр з надання правової допомоги за підтримки Міністерства юстиції України, Програми USAID  «Справедливість для всіх», проєкту «Права людини для України», який впроваджується Програмою розвитку ООН в Україні та фінансується Міністерством закордонних справ Данії, проєкту «Підтримка прозорого управління земельними ресурсами в Україні», що впроваджується Світовим банком та фінансується Євросоюзом, мережі правових клубів PRAVOKATOR.