назад

У Полтаві у новому складі розпочав свою роботу правовий клуб «Феміда»

 

Наразі Інтернет є досить поширеним явищем у сучасному світі, його неможливо уникнути, ми вчимося тут, спілкуємося, пізнаємо нову інформацію та поповнюємо свій словниковий запас. Віртуальний світ, як і реальний, несе низку ризиків для дітей. Чи не найнебезпечнішим є кібербулінг.

Про те що таке кібербулінг, яким він буває, яка відповідальність передбачена за його вчинення, які ще онлайн загрози чатують на дітей в онлайн-просторі про розповіла начальниця відділу комунікацій та правопросвітництва Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області Юлія Козаченко  учасникам правого клубу «Феміда», який вже 19 років постіль діє у  Полтавській обласній бібліотеці для юнацтва ім. О.Гончара.    Учасниками клубу є діти старших класів Полтавської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №5, які починаючи з 5   та по 11 клас щомісяця відвідують засідання клубу та дізнаються актуальні правові питання сьогодення.  Девіз клубу «Знання  законів  полягає  не  в  запам’ятовуванні,   а  в  розумінні  їх  значення».  Робота  клубу   має на меті формування морально-правового світогляду, розвиток ініціативи та активності, широка популяризація правових знань, юридичної літератури серед юнацтва.  До участі у засіданнях клубу запрошуються представники різних правничих професій, які розповідають дітям про цікаві та корисні правові поради.

На першому засіданні у цьому навчальному році завітали учні 5 класу, які виявили бажання більш детально дізнатися про права.

Під час засідання клубу фахівчиня системи БПД  поінформувала  учнів про  те що, кібербулінг – це один із різновидів булінгу і є новітньою формою агресії, що передбачає жорстокі дії з метою дошкулити, нашкодити, принизити людину з використанням інформаційно-комунікаційних засобів: мобільних телефонів, електронної пошти, соціальних мереж. тощо. Типовими ознаками кібербулінгу (цькування) є: систематичність (повторюваність) діяння; наявність сторін – кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі (за наявності); дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких є заподіяння психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого.

Також вона поінформувала про такі загрози онлайн загрози як секстинг та онлайн-грумінг.

«Секстинг – це обмін власними фото/ відео/текстовими матеріалами інтимного характеру, із застосуванням сучасних засобів зв’язку: мобільних телефонів, електронної пошти, соціальних мереж. Онлайн-грумінг – це побудова в мережі Інтернет дорослим/групою дорослих осіб довірливих стосунків з дитиною (підлітком) з метою отримання її інтимних фото/відео та подальшим її шантажуванням про розповсюдження цих фото. Це робиться з метою отримання грошей, більш інтимних зображень чи навіть примушування до особистих зустрічей» – повідомила Юлія Козаченко.

За її словами дуже часто світлини та відео потрапляють в Інтернет, де швидко й безконтрольно розповсюджуються між користувачами (у соціальних мережах та чатах класу), що призводить до кібербулінгу дитини (знущання й глузування через сучасні засоби комунікації), а потім і до агресивного переслідування в учнівському колективі, виникнення проблем у загальному навчальному процесі. Що стосується онлайн-грумінгу, то зазвичай злочинці (або злочинні угруповання) реєструються в соціальних мережах під виглядом підлітків чи налагоджують контакт зі школярами в онлайн іграх, через електронну пошту та ін. Вони можуть додаватися дитині у друзі, розсилати особисті повідомлення, переглядати сторінки дітей і шукати серед них таких, яким бракує любові та турботи вдома.

«Спілкування з незнайомцями в Інтернеті може завжди нести небезпеку, тому краще спілкуватися зі знайомими у реальному житті людьми. Доцільно також закрити від незнайомців свою сторінку у соціальних мережах та список друзів; не писати назву навчального закладу, де навчається дитина; не надсилати незнайомцям з Інтернету і у приватних повідомленнях свою адресу та номер телефону. Також варто запам’ятати,  що злочинці часто обирають дітей, які публікують відверті фото чи тексти, хочуть здаватися дорослішими, ніж насправді» – додала фахівчиня Регіонального центру.

Під час заходу діти цікавилися питаннями як реагувати на булінг, яку інформацію не варто зазначати в соцільних мережах, як розпізнати  чи злочинець знаходиться по ту сторону екрану чи ні, як поводять себе онлайн злочинці та які моменти треба врахувати під час спілкування в онлайн просторі.

По завершенні заходу учні отримати буклети з питань захисту прав дитини.