назад

У Рівному обговорили нагальність посилення протидії насильству в сім’ї

«Б’є – значить любить» та «Не виносити з хати сміття» – твердження, які укорінились у свідомості наших співвітчизників, завдяки чому , на жаль, насильство в сім’ї в Україні лише процвітає. Сьогодні низка державних інституцій та громадськість об’єднують зусилля у боротьбі з домашнім насильством. Став на захист постраждалих від цього ганебного явища і законодавець, прийнявши Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» . Проте, навіть усі ці заходи не зупиняють сімейних агресорів. Тому, у Регіональному центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Рівненській області відбулась нарада за участі фахівців системи БПД та сімейних радників, де порушено питання посилення роботи з протидії домашньому насильству.

За даними Мінсоцполітики України – кожна 5 жінка в нашій державі стикалася з тією чи іншою формою насильства. Страждають від цього і чоловіки. Втім, 90% постраждалих від насильства – саме жінки. Протягом 2019 року зафіксовано понад 130 тис. звернень громадян щодо домашнього насильства, що на 15 % більше у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. З них 88 % – жінок, 10 % – від чоловіків. Від дітей надійшло 1055 звернень.

Згідно статистичних даних Проєкту Ради Європи «Зміцнення та захист прав дітей в Україні», 65% дітей зазнавали фізичного, психологічного, економічного чи сексуального насильства.

«Всіх б’є, усе трощить в хаті, жінка в розпачі, діти перелякані – такі реалії нам доводиться бачити чи не щодня, коли отримуємо повідомлення про вчинення домашнього насильства. На жаль, через певні обставини, не завжди вдається швидко ізолювати агресора від потерпілих. А далі – суди, розлучення, поділ майна. І на цьому шляху жінці (здебільшого страждають саме жінки) потрібен професійний юридичний супровід. Тому, зараз ми хочемо активізувати нашу роботу з громадянами, аби якомога більше доносити інформацію щодо захисту їх прав»,- розповіла Ліана Диновська, сімейна радниця.

Під час зустрічі Ліана Диновська повідомила про домовленість з одним з регіональних телеканалів щодо співпраці у виготовленні та трансляції телепередач, в яких сімейні радники та фахівці системи БПД розповідатимуть глядачам про домашнє насильство та правові шляхи боротьби з ним.

« З сімейними радниками центри БВПД співпрацюють вже декілька років. Ми проводимо спільні заходи, спільні прийоми громадян. Адже, згідно ст.14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу», діти та особи, які постраждали від домашнього насильства, мають право на усі види правових послуг: від консультації з юристом (первинна правова допомога) до  представництва інтересів особи в суді (вторинна правова допомога). За ці роки, як наші юристи, так і сімейні радники набули практичного досвіду у відстоюванні прав потерпілих від домашнього насильства. Ми знаємо як допомогти людині, що опинилась в такій скрутній ситуації, і вміємо це робити. Проте, не можна зупинятись на досягнутому і варто ще більше посилювати нашу спільну роботу у боротьбі з сімейним насильством. Адже наша мета – виробити нульову толерантність до домашнього насильства у суспільстві »,- зазначив директор Регіонального центру з надання БВПД у Рівненській області Василь Овдіюк.

На жаль, сьогодні переважна більшість людей воліє мовчати про те, що вони страждають від насильства в сім’ї. Здебільшого, громадяни, що звертаються за допомогою до центрів БПД або вже опинились в безвихідному становищі, або дізнались про ефективність роботи системи безоплатної правової допомоги від друзів чи знайомих. Тому, виходити на широкий загал, розповідаючи про можливість захисту своїх прав з допомогою системи БПД – один з пріоритетів в роботі.

« Наші фахівці систематично працюють з постраждалими від домашнього насильства, активно ведеться співпраця і з сімейними радниками. Ми завжди готові проконсультувати людину чи за потреби надати їй юриста або адвоката для захисту її прав. Також, нашими фахівцями у протидії домашньому насильству ведеться активна правопросвітницька робота. Виступи на телебаченні, радіо, публікації у друкованих засобах масової інформації, ми використовуємо будь-які комунікативні майданчики аби доносити якомога ширшої аудиторії громадян інформацію щодо захисту їх прав», – наголосила директорка Рівненського місцевого центру з надання БВПД Алла Негрей.

На останок зустрічі учасники наради обговорили ряд поточних питань надання правової допомоги постраждалим від домашнього насильства та домовились про проведення спільних правопросвітницьких та комунікативних заходів щодо інформування громадян про способи захисту їх прав.