назад

У Рівному відбувся круглий стіл на тему «Концептуальні засади сучасного відновного правосуддя»

Фахівці системи БПД Рівненщини, представники правозахисних організацій, працівники установ виконання покарань, філії пробації та центру зайнятості долучились до засідання круглого столу, під час якого обговорили проблемні питання щодо  відновлення осіб, котрі мають проблеми з законом, та обговорювали ідеї щодо покращення цього процесу та удосконалення алгоритму дій дотичних структур.

Відновлення та ресоціалізація осіб, які перебувають в конфлікті з законом, – питання, що гостро стоїть в українському суспільстві. Відновне правосуддя – альтернатива кримінальному судочинству. Практика владнання наслідків злочину та примирення сторін на досудовому етапі вдало працює у низці країн цивілізованого світу. Нині відновне правосуддя на рівні пілотного проєкту інтегрується в українську правову систему. Минулоріч Рівненщина увійшла до переліку регіонів, де реалізується проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення». У Рівненській області над впровадженням Програми працюють представники системи БПД області, працівники обласного центру соціальних служб, прокуратури, органів пробації та ювенальної превенції, психологи, громадські діячі та інші, які увійшли до складу відповідної міжвідомчої робочої групи.

 

«Пілотний проєкт «Програма відновлення неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» на Рівненщині вже має декілька успішних справ. Ця програма дає шанс неповнолітнім правопорушникам визнати свою помилку, відшкодувати завдану шкоду, примиритись з потерпілою стороною і, в результаті, бути звільненими від кримінального покарання. Проте, головною перепоною на шляху ефективної реалізації програми все ще залишається низька поінформованість населення про програму та її можливості. Відтак, ми намагаємось сьогодні залучити якомога більше структур до реалізації програми та її популяризації», – зазначив директор Регіонального центру з надання БВПД у Рівненській області Василь Овдіюк.

Окрім, проєкту «Програма відновлення неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення», Рівненщина – один з чотирьох пілотних регіонів, де реалізується проєкт «Посилення спроможності органів держави у створенні безпечної системи реінтеграції осіб, які звільняються з місць позбавлення волі, в умовах COVID-19».

 

Під час круглого столу виконавчий директор ГО «Експертний центр з прав людини» Вячеслав Свірець, разом із регіональним координатором провели презентацію проєкту, озвучили основні завдання, які вони ставлять перед собою та шляхи їх реалізації.

«Пілотний проєкт «Посилення спроможності органів держави у створенні безпечної системи реінтеграції осіб, які звільняються з місць позбавлення волі, в умовах COVID-19» реалізується в чотирьох регіонах – це Рівненщина, Хмельниччина, Житомирщина та Вінничина. Приємно, що сьогодні тут є представники більшості структур, які, долучившись до проєкту, допоможуть у його ефективній реалізації. Нині, в рамках круглого столу, в нас відбувається перша установча зустріч, під час якої буде узгоджено  алгоритм подальших дій. В рамках проєкту – першочергово ми з’ясуємо точну кількість осіб, які готуються до звільнення з місць позбавлення волі, та проблемні питання, які є в кожного з них. А далі будемо визначатись, представників яких структур можна та необхідно залучати до вирішення конкретного проблемного питання, конкретної особи», – розповів Вячеслав Свірець.

Ув’язнені та засуджені – одна із категорій осіб, що, згідно Закону України «Про безоплатну правову допомогу», мають право на первинну та вторинну правову допомогу. Як розповідає директор Рівненського місцевого центру з надання БВПД Алла Негрей, у засуджених осіб виникають найрізноманітніші питання правового характеру.

«Розлучення, одруження, поділ майна, прийняття спадщини, пенсійне забезпечення і т.д. – типові питання, з якими до нас звертаються особи, що перебувають в місцях позбавлення волі. Проте, бувають і випадки, коли очевидного вирішення питання відразу немає. Наприклад, звернувся до нас засуджений за консультацією. В чоловіка скоро закінчується строк відбування покарання. Сам він  – з Криму, проте, нині повертатись вже на тимчасово окуповану територію не хоче. В таких обставинах він не знає, що йому робити, коли опиниться на волі. Тому, сподіваюсь, що проєкт «Посилення спроможності органів держави у створенні безпечної системи реінтеграції осіб, які звільняються з місць позбавлення волі, в умовах COVID-19» допоможе ефективно розв’язувати подібні проблеми», – зазначила Алла Негрей.

Як зазначили фахівці служби зайнятості, питання з житлом та працевлаштуванням осіб, які звільняються з місць позбавлення волі, справді проблемне, проте не є невирішуваним.

« В нас передбачені квоти на працевлаштування осіб, які звільнились з місць позбавлення волі, є навіть і вакансії, де роботодавці надають працівнику також і житло. Проте, є проблема в тому, що, з одного боку, і в роботодавців є упереджене ставлення до таких осіб, а з іншого боку самі колишні засуджені не хочуть шукати собі легальні способи заробітку», – розповіла начальниця відділу Рівненського обласного центру зайнятості Леся Парчук.

Учасники круглого столу зійшлись на думці, що, з точки зору державного бюджету, пробація, як  система роботи із засудженими  без ізоляції від суспільства – набагато дешевша,  аніж їх утримання в умовах повної ізоляції від суспільства. Так само, соціальний супровід необхідний і для осіб, які вже відбули покарання у вигляді позбавлення волі, аби зробити усе можливе, щоб людина  не повернулася  до злочинного життя.

«Колишні засуджені за роки перебування у місцях позбавлення волі звикають до того, що праця – це не обов’язок, а – право. До того ж, адміністрація установи несе відповідальність за таку особу та за вирішення її проблем. Тому, сьогодні є вкрай актуальним питання соціального патронажу таких осіб. Аби був фахівець, який в перші місяці після звільнення допомагав особі адаптуватись до життя на волі, нагадував, або ж і наполегливо радив, які першочергові кроки необхідно зробити», – зауважила фахівчиня Філії ДУ «Центр пробації» у Рівненській області Оксана Богинська.

За результатами круглого столу учасники заходу не лише виявили бажання долучитись до реалізації програми ресоціалізації осіб, які звільняються з місць позбавлення волі, але й обговорили план дій суб’єктів соціального патронажу та сформували перелік перешкод, які стоять на заваді створення ефективної та безпечної системи підготовки до звільнення.