В Регіональному центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Рівненській області відбувся круглий стіл за участі Регіонального представника Уповноваженого Верховної ради з прав людини в Рівненській області та керівника відокремленого підрозділу ГО «Україна без тортур» Андрія Преподобного і фахівців Регіонального та Рівненського місцевого центрів з надання БВПД. Приводом для зустрічі стала нагальна потреба обговорення питання впливу адміністративно-територіальної реформи в Україні на надання безоплатної правової допомоги населенню громад Рівненщини та тих громадян, що перебувають у місцях несвободи, а також напрямки подальшої співпраці з провайдерами правової допомоги.
Новий адміністративний поділ Рівненщини вніс чимало коректив в повсякденне життя краян та професійну діяльність органів державної і виконавчої влади. В рамках реформи децентралізації на Рівненщині з 16-ти районів, залишилось 4 : Рівненський, Вараський, Дубенський і Сарненський. Проте, це ніяк не може вплинути на надання правової допомоги населенню, – переконані в системі БПД.
Відтак, під час круглого столу заступник директора Регіонального центру з надання БВПД у Рівненській області Сергій Іллюк з Регіональним представником Уповноваженого ВР з прав людини в Рівненській області Андрієм Преподобним, обговорили низку питань щодо консультування жителів громад Рівненщини та надання правової допомоги в контексті взаємодії організацій, які вони представляють. Також, Сергій Іллюк наголосив присутнім на важливості взаємодії громадськості з державними органами в напрямку попередження порушень прав людини та детально зупинився на можливих формах такої співпраці.
В продовження теми взаємодії громадськості з державними інститутами щодо дотримання прав та свобод людини і громадянина, учасники круглого столу порушили питання забезпечення прав та надання БПД особам, які перебувають у місцях несвободи.
Задля унеможливлення проявів катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження та покарання в місцях несвободи, починаючи з 2012 року в Україні запрацював Національний превентивний механізм. Його головна ідея – запровадження системи регулярних, незалежних відвідувань будь-якого місця, що перебуває під юрисдикцією та контролем держави, де утримуються чи можуть утримуватися особи, позбавлені волі. Такі візити здійснюються працівниками офісу Омбудсмена спільно з активістами громадянського суспільства.
Тож, керівник відокремленого підрозділу ГО «Україна без тортур» в Рівненській області Андрій Преподобний зауважив важливість залучення моніторів національного превентивного механізму до постійного моніторингу місць несвободи та підвищенні ефективності співпраці з громадським сектором. А заступник директора Регіонального центру Сергій Іллюк наголосив на ролі громадськості та провайдерів правової допомоги в реалізації національного превентивного механізму.
На завершення зустрічі учасники круглого столу домовились щодо активізації подальшої співпраці задля спільного вирішення правових проблем громадян.