назад

У Сарненській районній державній адміністрації відбувся круглий стіл щодо реалізації програми відновного правосуддя

Про хід реалізації Програми відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення говорили під час круглого столу фахівці системи БПД Рівненщини, представники органів державної та виконавчої влади, правоохоронці. Також до заходу в режимі відео-конференції долучились представники громад, що знаходяться на території Сарненського району.

На Рівненщині Пілотний проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» реалізується з квітня 2020 року. До міжвідомчої робочої групи, яка працює над реалізацією Програми,  залучені не лише фахівці системи БПД та прокуратури але й представники поліції, ювенальної юстиції, ювенальної пробації, центру соціальних служб, адвокати-медіатори, психологи.  За цей час до Програми відновлення вдалось залучили десять неповнолітніх.

 «Це програма, яка існує не лише на папері, а  реально працює та змінює життя. Успішні приклади проходження Програми – тому доказ. Адже в кожному випадку з неповнолітніми порушниками працюють професійні адвокати-медіатори та психологи. Вони вивчають психологічний портрет дитини та знаходять підхід до неповнолітнього, аби після проведеної роботи і участі у Програмі, він дійсно переосмислив свою поведінку та навчився нести відповідальність за власні вчинки», – наголосив заступник директора Регіонального центру з надання БВПД у Рівненській області Сергій Іллюк.

Тож, як зазначив Сергій Іллюк, завдяки реалізації програми відновлення для неповнолітніх, в області проводиться серйозна профілактична робота щодо попередження випадків повторного вчинення неповнолітніми правопорушень.

Серед же проблемних  питань заступник  директора Регіонального центру, назвав низьку обізнаність громадян про існування такої програми та можливості, які вона відкриває для правопорушника і потерпілого, а також – процес ресоціалізації неповнолітніх з віддалених населених пунктів. Тому, учасники заходу одностайно підтримали пропозицію щодо поглиблення співпраці з метою якнайшвидшого виведення підлітків, які потрапили у конфлікт із законом, із кримінального процесу. Домовились про посилення комунікації в рамках проєкту, популяризацію Програми серед населення шляхом проведення спільних заходів та наданні всебічної допомоги і сприяння з боку Регіонального центру під час реалізації заходів Програми у віддалених куточках нашої області.

Адже на думку присутніх, до дітей не може бути застосована виключно каральна модель правосуддя. В силу віку, у неповнолітніх лише формується свідомість, бачення світу і свого місця в ньому. Вони схильні до імпульсивних і необдуманих вчинків. Але одна помилка не повинна безапеляційно ставити хрест на майбутньому дитини, назавжди перекреслюючи його.

Нагадаємо, Програма застосовується за чотирьох умов:

  •  є потерпіла сторона — фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди;
  • неповнолітній вперше вчинив кримінальний проступок або нетяжкий злочин;
  • неповнолітній визнає факт вчинення ним кримінального правопорушення;
  • неповнолітній, і потерпілий дали згоду на участь у Програмі.