назад

У Сумах обговорили питання захисту прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування

У прийомних батьків та батьків-вихователів часто виникають юридичні питання або ж потреба проконсультуватися щодо шляхів вирішення тієї чи іншої правової проблеми. Тому Регіональний центр з надання БВПД у Сумській області плідно співпрацює із Сумським обласним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді й проводить правопросвітницькі заходи для родин, які вирішили зробити вкрай відповідальний та щиросердний вчинок – прийняти та виховати дитину, яка залишилася без батьківської любові. Так, юрист Регіонального центру Ігор Шпак під час онлайн-зустрічі розповів про захист прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, зокрема щодо забезпечення їхніх майнових та житлових прав.

Юрист ознайомив прийомних батьків та батьків-вихователів з основними засадами державної політики щодо соціального захисту дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, органами, які здійснюють соціальний захист, а також розповів про передбачені пільги.

Відсутність житла – одна з найактуальніших проблем для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа, які випускаються в доросле життя з інтернатних закладів, прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу, з-під піклування.

Як відомо, в Україні на законодавчому рівні закріплено обов’язок держави піклуватися про захист житлових прав дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа.

Закон України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» встановлює два напрями захисту житлових прав дітей зазначених категорій, а саме:

  1. збереження житла, яке вже належить їм на правах власності або на правах користування;
  2. надання нового житлового приміщення.

«Законом передбачено, що за цими дітьми зберігається право на житло, у якому вони проживали з батьками або іншими родичами до моменту встановлення опіки/піклування, влаштування в прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Відповідальність за збереження житла та повернення його дітям після завершення терміну їхнього перебування в сім’ї опікуна або піклувальника несуть місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування, розташовані за місцем знаходження такого нерухомого майна», – пояснив юрист. 

Ігор Шпак також наголосив на тому, що Законом визначено, що житлові приміщення, у яких проживали діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, не можуть бути відчужені без згоди на це органів опіки та піклування, що може надаватися тільки в разі гарантування збереження права на житло таких дітей.

Суд у разі позбавлення батьків батьківських прав або відібрання дитини без позбавлення батьківських прав одночасно повинен накладати заборону на відчуження майна дітей, про що повідомляється нотаріальна контора за місцем знаходження майна та житла.

«Закон передбачає, що до моменту працевлаштування випускників закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, квартирна плата та плата за комунальні послуги здійснюються місцевими державними адміністраціями за місцем знаходження житла», – роз’яснив правник.

Також батьків повідомили: у разі якщо в дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, відсутнє житло, яке належить їй на праві власності або праві користування, або якщо повернення в це житло неможливе, то після досягнення дитиною 16-річного віку вона має право стати на квартирний облік і на соціальний квартирний облік за місцем свого походження або проживання до моменту встановлення опіки/піклування, влаштування в прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.