назад
20.09.21

У тестовому режимі у Чернівцях прийматимуть дзвінки та призначатимуть адвокатів затриманим на заарештованим у п’яти областях

З 1 жовтня у тестовому режимі повідомлення про затримання, адміністративний арешт або застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у п’яти областях будуть прийматися та оброблятися централізовано. Приймати повідомлення, які надходитимуть із Закарпатської, Івано-Франківської, Одеської, Рівненської та Чернівецької областей, та видавати адвокатам доручення для надання безоплатної вторинної правової допомоги буде Регіональний центр з надання БВПД у Чернівецькій області. Реалізація пілотного проєкту передбачена наказом Міністерства юстиції України від 31 серпня 2021 року № 3058/5.

 Вимоги та механізм інформування центрів про випадки затримання встановлені Порядком інформування центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги про випадки затримання, адміністративного арешту або застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, що затверджені  постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року № 1363.

У разі отримання відповідного повідомлення регіональний центр приймає рішення про надання безоплатної вторинної правової допомоги шляхом видачі доручення адвокату. Для цього кожен регіональний центр затверджує графік цілодобового чергування працівників центру для прийняття повідомлень про випадки затримання осіб, а також графік чергування адвокатів для забезпечення надання безоплатної вторинної правової допомоги кожній затриманій особі.

Водночас повідомлення про затримання або адмінарешт надходять нерівномірно. Наприклад, повідомлення про такі випадки в Івано-Франківській, Закарпатській, Одеській, Рівненській, Чернівецькій областях становлять лише 16 % від загальної кількості таких повідомлень загалом по Україні.

«Навантаження на регіональні центрі різне. Якщо черговий одного регіонального центру за нічну зміну може опрацювати 5-10 таких повідомлень, то іншого – жодного. При цьому кожен із них повинен невідкладно обробити повідомлення у будь-який момент його надходження протягом доби. У тестовому режимі ми перевіримо, наскільки ефективнішим є механізм, щоб повідомлення з кількох регіонів приймали та обробляли чергові одного регіонального центру», — пояснила  перша заступниця директора Координаційного центру з надання правової допомоги Оксана Василяка.

Пілотний проєкт щодо особливостей прийняття і оброблення повідомлень у п’яти областях запроваджений наказом Міністерства юстиції України від 31 серпня 2021 року № 3058/5, який офіційно опублікований та набрав чинності з 17 вересня. План заходів з його реалізації затверджений наказом Координаційного центру з надання правової допомоги від 17 вересня 2021 року № 137.

Відповідно до плану заходів, з 1 жовтня цього року прийматимуть повідомлення про випадки затримання або адміністративного арешту, а також видаватимуть адвокатам доручення для надання БВПД затриманим особам у п’яти областях України (Івано-Франківській, Закарпатській, Одеській, Рівненській, Чернівецькій) працівники відділу організації надання безоплатної вторинної правової допомоги Регіонального центру з надання БВПД у Чернівецькій області.

Для роз’яснення практичних аспектів реалізації пілотного проєкту будуть проведені зустрічі з адвокатами, а також з представниками відповідних правоохоронних та судових органів у пілотних регіонах.

За результатами пілотного проєкту буде підготовлений проміжний звіт щодо його ефективності. У разі успішності механізм централізованого прийняття та оброблення повідомлень про затримання та арешт планується поширити на всю територію України.