назад

Учасникам АТО, ветеранам війни нагадали про їх права

Учасники бойових дій, ветерани війни, інваліди війни – одна з важливих категорій громадян, які мають право на безоплатну правову допомогу.

Так, за період з 2019 по 2020 рік в м. Одеса до центру з надання БВПД за безоплатною вторинною правовою допомогою звернулись більше 300 ветеранів війни та учасників АТО.

Найчастіші питання, з якими вони звертаються, стосуються оскарження дій (бездіяльності) військової частини щодо не виплати компенсації за невикористані дні додаткової відпуски, невиплати індексації грошового забезпечення за період проходження військової служби, оскарження постанов військо-лікарської комісії тощо.

22 жовтня 2020 року юристка Третього одеського бюро правової допомоги Тетяна Дімова спільно зі старшим офіцером Південного відділення комплектування військовослужбовців Національної гвардії України, майором Сергієм Ящишиним, провели в Суворовському районному центрі зайнятості населення правопросвітницький захід на тему «Права учасників бойових дій України. Порядок прийому на військову службу за контрактом».

Тетяна Дімова нагадала присутнім про права, які мають ветерани війни та учасники бойових дій:

 • Право на безоплатне медичне забезпечення, яке включає безоплатне одержання ліків за рецептами лікарів, допомогу у військових госпіталях та інших лікувально-профілактичних закладах, першочергове зубопротезування, путівки до санаторіїв для продовження лікування на основі висновку ВЛК, пільгові путівки в санаторії Міністерства оборони та інших військових формувань 1 раз на рік для себе та членів сім’ї (якщо сукупний дохід сім’ї в розрахунку на одну особу становить менше трьох прожиткових мінімумів);
 • Право на безкоштовний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрішньорайонних, внутрішньо- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання, міжміським залізничним, водним, повітряним або автомобільним транспортом туди і назад 1 раз на 2 роки або туди і назад 1 раз на рік з 50% знижкою;
 • Пільги на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі:
  100 % – для осіб з інвалідністю внаслідок війни;
  75% – для учасників бойових дій та осіб, прирівняних до них;
  50% – для учасників війни.

Пільги у сфері земельних відносин надаються учасникам бойових дій на першочергове право відведення земельних ділянок для:

 • особистого селянського господарства – до 2,0 га.
 • ведення садівництва – до 0,12 га.
 • будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд у селах – до 0, 25 га, у селищах – до 0,15 га, у містах – до 0,10 га.
 • індивідуального дачного будівництва – до 0,10 га.

Що необхідно зробити для того, щоб «безоплатно» отримати у власність земельну ділянку?

1. Обрати вільну земельну ділянку за допомогою Публічної кадастрової карти (http://map.land.gov.ua/kadastrova-karta) або зробивши запит на публічну інформацію до територіальних управлінь Держгеокадастру або до сільської, селищної, міської ради за місцем розташуванням ділянки.

2. Подати клопотання про надання дозволу на розробку проектної документації до органу місцевого самоврядування за місцем знаходження земельної ділянки.

В клопотанні повинно бути зазначено цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.

До клопотання слід додати:

 • графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (наприклад, викопіювання з кадастрової карти);
 • копію паспорту та ідентифікаційного коду.

За результатами розгляду (термін розгляду клопотання – один місяць) надається дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивована відмова у його наданні.

Подати клопотання про надання дозволу на розробку проектної документації до органу місцевого самоврядування за місцем знаходження земельної ділянки.

3. Після отримання дозволу – звернутися до землевпорядної організації для розробки землевпорядної документації (https://odeska.land.gov.ua/info/litsenzovani-orhanizatsii-2/).
Термін розробки землевпорядної документації – не більше 6 місяців. Оплата договірна.

4. Отриманий проект землеустрою віддати на погодження до Управління Держгеокадастру в Одеській області (м. Одеса, вул. Канатна, 83, 13-ий поверх, тел. (048) 722-00-55, (048) 722-00-71) (строк погодження – 10 робочих днів).

5. Зареєструвати земельну ділянку в Державному земельному кадастрі (далі – ДЗК) шляхом звернення особисто або рекомендованим листом з повідомленням до Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) за місцем розташування земельної ділянки з:

 • заявою про державну реєстрацію земельної ділянки;
 • оригіналом документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки;
 • документацією із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа.

Строк розгляду заяви – 14 днів.
Надання адміністративної послуги – безоплатно.

Результат надання адміністративної послуги – витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку на підтвердження державної реєстрації земельної ділянки.

6. Затвердити проект землеустрою. Для цього подати до органу місцевого самоврядування, який надавав дозвіл на розробку проекту землеустрою, клопотання про затвердження проекту з погодженим проектом землеустрою та Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку. Процедура затвердження триває 2 тижні. Результатом затвердження є прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

7. Зареєструвати земельну ділянку у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно і отримати відповідний підтверджуючий документ про реєстрацію речових прав на нерухоме майно.

Реєстрацію права власності на земельну ділянку здійснюють територіальні органи Міністерства юстиції; виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, в тому числі через центри надання адміністративних послуг (ЦНАП) та нотаріуса.

Друга частина заходу була присвячена порядку прийому на військову службу за контрактом. Старший офіцер Південного відділення комплектування військовослужбовців Національної гвардії України, майор Сергій Ящишин розповів про прийом на військову службу; вимоги до кандидатів для проходження військової служби за контрактом; строк укладання контракту; список документів щодо оформлення на військову службу за контрактом до НГУ.

На завершення заходу бажаючі отримали відповіді на питання.