назад

Участь у правовому лекторії «Правове забезпечення гендерної рівності в Україні»

На запрошення керівника юридичної клініки «Феміда», доцента кафедри публічного та приватного права Прикарпатського факультету (м. Івано-Франківськ) Національної академії внутрішніх справ  Катерини Данченко 15 вересня начальник відділу забезпечення якості правової допомоги та підвищення кваліфікації її надавачів Регіонального центру з надання БВПД в Івано-Франківській області  Мирослава Аннюк разом із громадським омбудсменом із захисту виборчих прав громадянської мережі Опора в області Світланою Дем’янчук провели для курсантів  правовий онлайн лекторій «Правове забезпечення гендерної рівності в Україні».

Під час заходу Світлана Дем’янчук розповіла про гендерну рівність в політиці та її правове забезпечення в Україні, окремо зупинилася на Законі України “Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків” та наголосила, що метою цього Закону є досягнення паритетного становища жінок і чоловіків у всіх сферах життєдіяльності суспільства шляхом правового забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, ліквідації дискримінації за ознакою статі та застосування спеціальних тимчасових заходів, спрямованих на усунення дисбалансу між можливостями жінок і чоловіків реалізовувати  права, надані їм  Конституцією , Виборчим Кодексом та законами України .

Громадський омбудсмен особливу увагу звернула на ч. 9 статті 219 та ч.7 статті  220 Виборчого Кодексу України, та зазначила, що під час формування єдиного та територіальних виборчих списків організація партії повинна забезпечити присутність у кожній п’ятірці (місцях з першого по п’яте, з шостого по десяте і так далі) кожного виборчого списку чоловіків і жінок (не менше двох кандидатів кожної статі). У разі формування організацією партії єдиного та територіальних виборчих списків з кількістю кандидатів у депутати, яка не є кратною п’яти, до останніх у списку кандидатів (від 1 до 4) застосовується вимога щодо почергового включення кандидатів різної статі до списку. А під час формування переліку кандидатів до депутатів сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) організація партії повинна забезпечити представництво не менше 30 відсотків осіб однієї статі у загальній кількості кандидатів до відповідної ради.

Мирослава Аннюк окремо розповіла про гендерну рівність при забезпеченні права доступу до безоплатної правової допомоги та про можливість отримання такої допомоги, а також наголосила на діджеталізації правової безоплатної правової допомоги і про можливість отримання необхідної інформації шляхом доступу до мобільного додатку «Безоплатна правова допомога».

Під час лекторію для консультантів юридичної клініки було продемонстровано відео «Вибори на виворіт» https://www.youtube.com/watch?v=opzmVa66k6Y  де піднімалися питання  про важливість участі жінки в політиці а також  про  кількість жінок у органах виконавчої, законодавчої та судової гілок влади.

На завершення правового лекторію Катерина Данченко підвела підсумки та наголосила, що в основному можна виділити такі основні порушення прав жінок в Україні, як: домашнє насильство, отримання меншої заробітної плати, меншість у владних структурах, обмеження у кар’єрі та існування стереотипів.