назад

Понад 72,1 тис. випадків захисту та представлення інтересів клієнтів у кримінальних справах та понад 47,7 тис. –  у цивільних та адміністративних справах. Понад 417,5 тис. наданих консультацій та роз’яснень. Це – статистичні дані щодо роботи системи безоплатної правової допомоги у 2020 році. І за кожною цією цифрою – долі людей, яким юристи та адвокати, що співпрацюють з системою БПД, допомогли вирішити їхні правові питання.

«10 грудня – День прав людини. І саме у цей день ми хочемо більш детально розповісти, як саме юристи та адвокати, які співпрацюють з системою безоплатної правової допомоги, щодня захищають права людини. Ми презентуємо відеоісторії про те, наскільки дієвою є ця допомога, як завдяки доступу до правосуддя фактично змінюються людські долі», – зазначила заступниця Міністра юстиції України Валерія Коломієць.

Під час онлайн-презентації «Успішні історії надання безоплатної правової допомоги в Україні» представлені сім відеороликів з реальними історіями людей, яким допомогли вирішити їхні правові проблеми юристи та адвокати, які співпрацюють із системою безоплатної правової допомоги, а також відеоролик про сервіси системи БПД.

«Клієнти звертаються до системи безоплатної правової допомоги з проблемами, з якими вони стикаються у повсякденному житті. На жаль, інколи ці проблеми не вирішуються роками. І коли все ж таки вдається їх вирішити, люди починають вірити в те, що держава дійсно піклується про них. Саме про це – наші успішні історії, про які розповідають наші клієнти», – розповів в.о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов.

Відеоролики створені в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції.

«Система безоплатної правової допомоги проводить колосальну роботу у контексті доступу до правосуддя. Проте рівень освіченості громадян про сервіси системи БПД залишається на низькому рівні. Наше останнє дослідження показало, що лише 25% громадян знають про систему БПД. Тому ми підтримали виробництво цих відео, щоб допомогти населенню бути більш освіченими про послуги, що надає система БПД, та про якість цих послуг», – зазначив керівник компоненту з громадської безпеки та соціальної згуртованості Програми ООН із відновлення та розбудови миру Рустам Пулатов.

Цього року досягнення адвокатів, які співпрацюють з системою БПД, у захисті клієнтів – це 125 виправдувальних вироків, 90 випадків закриття провадження за відсутності складу злочину тощо, понад 2,9 тис. випадків звільнення від відбування покарання з випробуванням.

Саме про правову допомогу у кримінальному провадженні – відеоролик з історією мешканця міста Свалява, що на Закарпатті. Чоловіка звинуватили у тяжкому злочині, якого він не скоював, і він провів за ґратами один рік і один місяць. Завдяки роботі адвоката, який співпрацює з системою БПД, причетність чоловіка до вчинення цього злочину не була доведена.

«У цій історії ми бачимо, на жаль, досить типову ситуацію в Україні. Тому що часто за ґратами опиняються невинні люди, які виключно в результаті багаторічної боротьби в судах отримують виправдувальний вирок. Система БПД славиться дуже високим рівнем саме виправдувальних вироків, завдяки яким люди, що не скоювали злочин, виходять на свободу», – говорить Валерія Коломієць.

До системи БПД надходить багато звернень від клієнтів, яким потрібна права допомога у галузі сімейного права. Цього року їх було понад 72 тис., що становить 15% від усіх звернень. І питання стягнення аліментів на утримання дитини – досить поширене.

Про це – відеоролик з історією Ірини з Охтирки, що на Сумщині. Фахівець системи БПД представляв її інтереси у суді у справі щодо стягнення аліментів на утримання дитини.

«Дуже добре, що завдяки юристам та адвокатам, які співпрацюють з системою БПД, будь-які одинокі батьки можуть відстояти права своєї дитини і отримати як належний рівень матеріального забезпечення, так і певні соціальні виплати, гарантії та іншу допомогу від держави, яка допоможе цій дитині розвиватися та зростати щасливою», – прокоментувала заступниця Міністра юстиції.

Герой ще одного відео – Володимир, який мешкає у Чугуєві, що на Харківщині. Чоловік сам виховує доньку. Він хотів подати до суду позовну заяву про стягнення аліментів на утримання дитини. Чоловік звернувся до системи БПД після повернення із зони збройного конфлікту, адже має право на безоплатну вторинну правову допомогу.

Серед клієнтів місцевих центів, які цього року отримали БВПД, 16% – це екскомбатанти та ветерани (понад 7,8 тис.) та 8% – внутрішньо переміщені особи (понад 3,6 тис.).

Оксана – героїня наступного відео – має статус внутрішньо переміщеної особи. Нині жінка, яка має чотирьох дітей, живе у селищі Ямпіль на Сумщині. Вона звернулася до системи БПД щодо допомоги у встановленні факту народження дитини на непідконтрольних уряду України територіях.

«Є питання, які неможливо вирішити лише за допомогою консультацій і роз’яснень. Необхідно представлення інтересів наших клієнтів у судах, інших органах. Соціально незахищені категорії населення можуть отримати безоплатну вторинну правову допомогу. Серед них – внутрішньо переміщені особи, екскомбатанти, малозабезпечені, люди з інвалідністю, люди, що зазнали домашнього насильства та інші», – зазначив  Олександр Баранов.

Героїня наступного відео – Оксана з Краматорська, що на Донеччині, разом із дітьми страждала від насильства чоловіка. Жінка, відчувши загрозу для життя, мусила з дітьми піти з дому. Адвокат, який співпрацює з системою БПД, допоміг Оксані розлучитися з кривдником, розділити спільне майно та оформити аліменти на утримання дітей.

Цього року до системи безоплатної правової допомоги звернулися понад 960 осіб, що зазнали домашнього насильства, яким був потрібен захист або представництво у суді.

Одна з жінок, яка звернулися за правовою допомогою, Галина з міста Костянтинівка на Донеччині. Вона є постраждалою від домашнього насильства. Адвокат, який співпрацює з системою БПД, допоміг жінці отримати обмежувальний припис, яким кривднику заборонено наближатися до жінки та її дітей.

«Домашнє насильство для багатьох сімей в Україні, на жаль, є буденністю. Хоча про це багато не говорять і вважають, що це внутрішня проблема сім’ї. Одне з головних завдань – показати людям, що зазнали домашнього насильства, що є дієві способи та механізми захисту їхніх прав. Є організації, як система БПД, які готові надати необхідну правову допомогу», – говорить Рустам Пулатов.

Понад 6,7 тис. людей, які звернулися цього року до місцевих центрів з надання БВПД, – це особи з інвалідністю. Вони становлять понад 14 % від усієї кількості клієнтів місцевих центрів.

Правова проблема Валерії з міста Біла Церква, що на Київщині, досить типова. Фахівці системи БПД допомогли їй відстояти своє право на соціальні гарантії.

«Відповідно до даних Міністерства соціального захисту, приблизно 6,5% населення України є особами з інвалідністю. У цих людей є досить специфічні питання, які потрібно вирішувати. І часто ці проблеми можуть бути вирішені, коли люди отримують професійну правову допомогу. Використовуйте можливості, які надає система БПД, звертайтеся і ви отримаєте допомогу», – наголошує Рустам Пулатов.

Система безоплатної правової допомоги працює для того, щоб кожен мав можливість захистити свої права. Сьогодні створена розгалужена мережа центрів із надання БВПД, яка налічує понад 500 точок доступу та охоплює всю територію України. Працюють понад 2,5 тис. дистанційних пунктів доступу до БПД. Якщо вам або вашим близьким потрібна правова допомога — телефонуйте за безкоштовним номером системи БПД 0 800 213 103 або звертайтеся до місцевих центрів та бюро.

Правове запитання можна поставити також на офіційному сайті legalaid.gov.ua та у месенджер Фейсбук-сторінки системи БПД. Правові консультації можна переглянути на довідково-інформаційній платформі wiki.legalaid.gov.ua.

Відеоролики створено для Координаційного центру з надання правової допомоги у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції.

Зміст відеороликів та погляди, висловлені їх героями, не відображають погляди Програми ООН із відновлення та розбудови миру або урядів Данії, Швейцарії та Швеції.

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують тринадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Великої Британії, Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.