назад

В ефірі «Українського радіо:Суми» обговорювали особливості Програми відновлення для неповнолітніх

Пілотний проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину» з 2019 року успішно реалізується в 6 регіонах. У 2020 році він пошириться по всій Україні. Як проєкт буде діяти на Сумщині, хто долучиться до його впровадження та в чому полягають основні переваги цієї Програми, в ефірі «Українського радіо:Суми» розповіла заступниця директора Регіонального центру з надання БВПД у Сумській області Валентина Волобуєва.

Валентина Волобуєва зазначила, що спільний наказ про продовження та поширення на національному рівні принципу відновного правосуддя для неповнолітніх, які є вперше підозрюваними у вчиненні злочинів невеликої або середньої тяжкості, підписали Міністерство юстиції України та Офіс Генерального прокурора.

Ця програма застосовується за чотирьох умов. Перша – наявність потерпілої сторони. Друга – якщо неповнолітній вперше вчинив злочин невеликої або середньої тяжкості. Третя – визнання ним факту вчинення злочину. Четверта – і неповнолітній, і потерпілий дали згоду на участь у програмі. Пілотний проєкт з 2019 року діяв у Донецькій, Одеській, Львівській, Луганській, Миколаївській та Харківській областях і довів свою ефективність, тож тепер поширений на всю територію України. Суть програми відновлення – дати дитині другий шанс, ресоціалізувати її та запобігти вчиненню повторних правопорушень.

Заступниця директора Регіонального центру з надання БВПД у Сумській області зазначила, що наразі готується група фахівців, які представляють різні установи та організації, і які будуть долучені до реалізації проєкту на Сумщині. Зокрема, це представники прокуратури, пробації, ювенальної превенції, громадських організацій, а також соціальні працівники, психологи.

«У 2019 році Регіональним центром з надання БВПД у Сумській області видано 2525 доручень адвокатам для захисту прав громадян у суді, і серед них 189 – для захисту прав неповнолітніх. У І кварталі 2020 року ця цифра становить 64», –

навела статистичні дані Валентина Волобуєва. Фахівчиня зазначила, що часто через свою необізнаність, юнацький максималізм, вплив однолітків неповнолітні порушують Закон, не усвідомлюючи подальших наслідків. А вони можуть значною мірою змінити подальшу долю дитини. І така Програма дозволяє мінімізувати негативні наслідки правопорушень з боку неповнолітніх, знайти компроміс між сторонами кримінального провадження.

За правовою допомогою діти, їхні батьки можуть звернутися за єдиним номером системи безоплатної правової допомоги 0 800 213 103.