назад

В Миколаєві визначили кроки щодо переорієнтації на довгострокові програми забезпечення житлом ВПО

Однією з найболючіших проблем внутрішньо переміщених осіб, яка досі не знаходить остаточного вирішення залишається  проблема житла. Ті підходи, що наразі існують не дають можливості розв’язання даної проблеми в довгостроковій перспективі. При цьому переважна кількість внутрішньо перемішених осіб, що проживають на півдні країни, не мають власного житла на непідконтрольній  Україні території, водночас більш ніж половина точно не планують повернення додому після завершення подій на Сході України. Про це свідчать результати дослідження, проведеного ГО «Десяте квітня» у співпраці з системою БПД Миколаївської області, Департаменту соціального захисту населення Миколаївської ОДА, які сьогодні презентували в Миколаєві.

Як відзначили під час зустрічі, щомісячна адресна допомога для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату комунальних витрат для працездатних осіб є фіксованою та складає  442 гривні, для окремих категорій ВПО розмір виплат є трохи більшою. Так, для студентів та пенсіонерів  вона складає 1000 гривень, а для осіб з інвалідністю, в залежності від групи інвалідності – 100-130% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Фіксація абсолютних цифр грошової допомоги для всіх осіб, крім осіб з інвалідністю, призводить до того, що розмір виплат не змінюється і, як наслідок, соціальна значущість даних витрат падає. Тож, при значних витратах з державного бюджету, до прикладу в 2019 році на програму адресної допомоги було витрачено 16,1 млрд. гривень, не відбувається розв’язання  проблеми забезпечення житлом ВПО в довгостроковій перспективі. Відтак, існує нагальна потреба в розробці нових довгострокових рішень для ВПО та пошуку альтернативних джерел їх фінансування.

Результати проведеного дослідження показали, що наразі близько чверті ВПО готові відмовитися від адресної допомоги повністю, якщо вивільнені кошти будуть використані для вирішення проблеми житла. Водночас, ця частка може бути збільшена шляхом розв’язання окремих фінансових проблем ВПО, в першу чергу пов’язаних з оплатою комунальних  послуг, а також через підвищення довіри до державних програм забезпечення житлом, адже 34% опитаних зазначили, що не мають довіри до влади, тож переконані, що ці кошти не витрачатимуться за призначенням.

Протягом заходу партнери обговорили результати дослідження та визначили пропозиції щодо можливості переорієнтації державної допомоги ВПО від адресної допомоги до довгострокових програм забезпечення житлом. Зокрема, першим кроком для реалізації поступового переходу пропонуються підтримка довгострокових програм та надання ВПО вибору чи брати участь в довгостроковій програмі або продовжувати отримувати адресну допомогу.

Довідково. Дослідження відбувалось на Півдні України, а саме в Одеській, Миколаївській, Херсонській та Кіровоградській областях, в рамках проєкту «Захист внутрішньо переміщених осіб та розширення можливостей спільнот Півдня України». Метою опитування була оцінка ставлення ВПО до адресної допомоги, її впливу на фінансову безпеку родин  та готовність працездатних ВПО відмовитися від отримання адресної допомоги на користь впровадження довгострокових рішень, зокрема щодо проблеми житла.