назад

В Острозі відбувся круглий стіл щодо реалізації програми відновного правосуддя

Шляхи вирішення  проблемних питань реалізації «Програми відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» у районах області обговорили під час круглого столу, що відбувся на Рівненщині. До заходу, організованому фахівцями Регіонального центру з надання БВПД у Рівненській області долучились представники місцевої прокуратури, адвокатури та поліції.

На Рівненщині активно реалізується пілотний проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення». Її мета – максимально раннє виведення неповнолітнього правопорушника із кримінального процесу, відшкодування збитків потерпілій стороні,  вжиття заходів з ресоціалізації  дитини, що є, в тому числі, своєрідною профілактикою  вчиненню кримінальних правопорушень повторно.

До міжвідомчої робочої групи, яка працює над реалізацією проєкту на Рівненщині залучені не лише адвокати-медіатори та психологи, але й фахівці системи БПД, прокуратури, поліції, ювенальної юстиції, ювенальної пробації, центру соціальних служб та інші.

Фахівці системи БПД Рівненщини під час круглого столу порушили ряд питань, в тому числі і проблемних щодо реалізації  «Програми відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення». Під час заходу його учасники на прикладі результатів успішних медіаційних угод детально вивчали усі переваги реалізації Програми на Рівненщині та обговорювали шляхи подолання перепон, що стоять на шляху ефективного втілення в життя даного проєкту.

«Це програма, яка існує не лише на папері, а – реально працює та змінює життя. Успішні приклади проходження Програми – тому доказ. Проте, на сьогодні чи не основною перепоною вдалої її реалізації – є низька обізнаність громадян про існування такої програми та можливостей, які вона відкриває для правопорушника та потерпілого. Тому сьогодні ми докладаємо максимум зусиль для залучення якомога більше партнерів саме «на місцях»», – наголосив директор Регіонального центру з надання БВПД у Рівненській області Василь Овдіюк.

За результатами круглого столу , його учасники домовились про посилення міжвідомчої комунікації в рамках проєкту, популяризації Програми серед населення шляхом проведення спільних заходів та наданні всебічної допомоги і сприяння з боку Регіонального центру під час реалізації заходів Програми у віддалених куточках нашої області.

Довідково: Пілотний проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» впроваджується Міністерством юстиції України, Генеральною прокуратурою України на базі системи надання безоплатної правової допомоги. Зазначене здійснюється за підтримки Представництва Дитячого Фонду Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ) в Україні.

Нагадаємо, що «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» застосовується за чотирьох умов:

  • є потерпіла сторона — фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди;
  • неповнолітній вперше вчинив кримінальний проступок або нетяжкий злочин;
  • неповнолітній визнає факт вчинення ним кримінального правопорушення;
  • неповнолітній і потерпілий дали згоду на участь у Програмі.