назад

В Рокитному відбувся семінар щодо реалізації програми відновного правосуддя

Шляхи вирішення  проблемних питань реалізації «Програми відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» у віддалених районах області обговорили під час семінару, що відбувся на Рівненщині. До заходу, організованому фахівцями Регіонального центру з надання БВПД у Рівненській області долучились представники місцевої прокуратури, адвокатури, поліції та органів державної влади.

Фахівці системи БПД Рівненщини під час семінару порушили ряд питань, в тому числі і проблемних щодо реалізації  «Програми відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення». Під час заходу його учасники на прикладі результатів успішних медіаційних угод детально вивчали усі переваги реалізації Програми на Рівненщині та обговорювали шляхи подолання перепон, що стоять на шляху ефективного втілення в життя даного проєкту.

На сьогодні чи не основною перепоною – є низька обізнаність громадян про існування такої програми та можливостей, які вона відкриває для правопорушника та потерпілого.

«До Програми відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення залучені не лише фахівці системи БПД та прокуратури але й представники поліції, ювенальної юстиції, ювенальної пробації, центру соціальних служб, адвокати-медіатори, психологи та інші. Це програма, яка існує не лише на папері, а – реально працює та змінює життя. Адже з неповнолітніми порушниками працюють професійні адвокати-медіатори та психологи. Вони вивчають психологічний портрет правопорушника та знаходять підхід до неповнолітнього, аби після проведеної роботи і участі у програмі, він дійсно переосмислив свою поведінку та навчився нести відповідальність за власні вчинки», – наголосив директор Регіонального центру з надання БВПД у Рівненській області Василь Овдіюк.

За результатами семінару, його учасники домовились про посилення міжвідомчої комунікації в рамках проєкту, популяризації Програми серед населення шляхом проведення спільних заходів та наданні всебічної допомоги і сприяння з боку Регіонального центру під час реалізації заходів Програми у віддалених куточках нашої області.

Довідково: Пілотний проект «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» впроваджується Міністерством юстиції України, Генеральною прокуратурою України на базі системи надання безоплатної правової допомоги. Зазначене здійснюється за підтримки Представництва Дитячого Фонду Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ) в Україні.

Нагадаємо, що «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» застосовується за чотирьох умов:

  • є потерпіла сторона — фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди;
  • неповнолітній вперше вчинив кримінальний проступок або нетяжкий злочин;
  • неповнолітній визнає факт вчинення ним кримінального правопорушення;
  •  неповнолітній і потерпілий дали згоду на участь у Програмі.