назад

В Таїровській селищній раді провели семінар на тему «Відчуження та спадкування земельної ділянки за відсутності кадастрового номера»

В межах реалізації проєкту Програми “Прискорення приватних інвестицій у сільське господарство” юристи Одеського місцевого центру з надання БВПД продовжують проведення правопросвітницьких заходів та інформування населення щодо змін у галузі земельних правовідносин, проблемних питань, що виникають під час здійснення правочинів з землею та можливості отримати безоплатну правову допомогу.

Між Одеським місцевим центром з надання БВПД та головою Таїровської селищної ради підписано Меморандум про співпрацю, юристи системи БПД здійснюють безкоштовне надання правової інформації, консультацій і роз’яснень з правових питань, надають допомогу у складенні заяв, скарг та інших документів правового характеру для жителів громади.

«У зв’язку зі змінами законодавства, що регулює земельні відносини, значно зросла потреба громадян у правовій інформації. Досить часто люди звертаються з питань, що стосуються виникнення права власності на земельну ділянку, впорядкування документів, що підтверджують право власності на землю та захисту своїх прав, у разі їх порушення», – зазначила юристка Одеського місцевого центру з надання БВПД Марія Кобзар.

Визначивши та проаналізувавши першочергові правові потреби мешканців Таїровської об’єднаної територіальної громади, юристка системи БПД Марія Кобзар провела правопросвітницький захід на тему: «Порядок відчуження та спадкування земельної ділянки за відсутності кадастрового номеру»

У ході проведення заходу обговорили наступні питання:

  1. Аналіз змін до земельного законодавства починаючи з 1992 року;
  2. Порядок присвоєння кадастрового номеру для внесення інформації про реєстрацію права на земельну ділянку до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
  3. Порядок отримання безоплатної правової допомоги.

На завершення заходу юристка відповіла на питання учасників заходу, поширила інформаційні буклети та розповіла про можливість, порядок та умови отримання безоплатної первинної та вторинної правової допомоги.

Довідково: Відповідно до законодавства, однією із підстав набуття права власності на земельну ділянку є її спадкування. Право на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах із збереженням її цільового призначення.

Земельна ділянка може успадковуватися лише тоді, коли у її власника є правовстановлюючий документ, що посвідчує його право власності на таку земельну ділянку.

Закон України «Про Державний земельний кадастр» (далі – Закон) визначає, що земельні ділянки, права на які виникли до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера. Відсутність кадастрового номера земельної ділянки не може бути підставою відмови у видачі нотаріусами свідоцтв про право на спадщину на житловий будинок, будівлю, споруду.

Спадкоємці, які прийняли спадщину, мають право звернутися із заявою про реєстрацію земельних ділянок, права на які було набуто до 2004 року, на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Крім цього, ч. 3 ст. 24 Закону передбачає, що державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою власника земельної ділянки або уповноваженої особи. Такою особою може бути спадкоємець земельної ділянки, який прийняв спадщину.

Детальніше про спадкування земельної ділянки за відсутності кадастрового номера, шляхом виготовлення технічної документації можна прочитати на довідково-інформаційній платформі правових консультацій «WikiLegalAid» за посиланням: https://bit.ly/2WPQoix