назад
18.08.21

В Україні запрацюють центри Барнахус по роботі з дітьми-потерпілими та свідками злочинів

В Україні планується створити мережу спеціалізованих закладів, що працюватимуть за моделлю Барнахус. В. о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов підписав Меморандум про взаєморозуміння з питань сприяння впровадженню моделі Барнахус в Україні.

Меморандум укладений між Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини, Уповноваженим Президента України з прав дитини, Верховним Судом, Офісом Генерального прокурора, Міністерством юстиції України, Міністерством внутрішніх справ України, Міністерством соціальної політики України, Міністерством охорони здоров’я України, Національною поліцією України, Координаційним центром з надання правової допомоги та Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) в Україні  17 серпня 2021 року.

Метою меморандуму є співпраця щодо впровадження кращих практик захисту прав дітей, які зазнали жорстокого поводження і є потерпілими чи свідками кримінального правопорушення, зокрема на базі моделі Барнахус.

Ідея цієї моделі полягає у міждисциплінарності – для захисту прав дитини разом працюють спеціалісти різних сфер, надаючи необхідну підтримку дитині, що стала свідком або постраждала від насильства. Ідеться насамперед про психологічну, медичну, соціальну та юридичну підтримку. Водночас спеціалісти центру сприятимуть правосуддю, дружньому до дитини, – створювати максимально нетравматичне середовище, в якому дитина зможе надати повну інформацію, необхідну для розслідування.

Барнахус відповідає потребам та інтересам дітей, які є потерпілими або свідками у провадженнях щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних із насильством. У таких міждисциплінарних закладах створюється безпечне для дітей середовище, де поєднані всі необхідні послуги.

У межах Меморандуму сторони надаватимуть взаємну організаційну та технічну підтримку для забезпечення сталості ініціатив із захисту прав дітей, упроваджуватимуть кращі практики в організації та проведенні навчальних заходів для спеціалістів, проводитимуть спільні заходи – зустрічі, пресконференції, семінари, круглі столи, конференції (у тому числі в онлайн формі) тощо.

Комунікація щодо співпраці у межах Меморандуму відбуватиметься на базі Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх.

Нагадаємо, пілотний̆ проєкт з впровадження моделі Барнахус для дітей, які постраждали або стали свідками насильства, стартував у Вінниці. У найближчих планах – відкриття такого закладу у Миколаєві. Також опрацьовується ініціатива запуску аналогічних центрів у Чернівецькій, Тернопільській та Одеській областях.