назад

Відновне правосуддя для неповнолітніх: особливості реалізації проєкту на Сумщині

За участі представників обласної та окружної прокуратури, Зарічного та Ковпаківського районного суду, адвокатів-посередників, психологів, волонтерів БПД, фахівців центру соціальної служби для сім’ї, дітей та молоді, Департаменту освіти і науки Сумської ОДА та безпосередньо представників системи безоплатної правової допомоги відбулося засідання круглого столу, під час якого учасники обговорили актуальні питання реалізації проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення», і за результатами якого підписали резолюцію, що має сприяти подальшій ефективній дії проєкту в регіоні.

Координаторка круглого столу й безпосередньо кураторка проєкту відновного правосуддя для неповнолітніх на Сумщині Валентина Волобуєва на початку заходу зазначила, що така зустріч покликана обговорити з усіма задіяними учасниками проєкту перші результати реалізації відновного правосуддя в регіоні, визначити проблемні питання й подальші кроки.

«Спочатку Програма діяла у 6 регіонах, а з 2020 року поширена на всю територію України. Перший кейс ми мали у вересні 2020 року, і на сьогодні на Сумщині вже є 6 успішних прикладів застосування проєкту відносно неповнолітніх. Підлітки скоїли різні правопорушення, але головне, що вони зрозуміли протиправність своїх вчинків, примирилися  з потерпілою стороною, відшкодували завдані збитки й пройшли ресоціалізацію», – говорить Валентина Волобуєва.

Нагадаємо, Програма застосовується за чотирьох умов:

  • є потерпіла сторона — фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди;
  • неповнолітній вперше вчинив кримінальний проступок або нетяжкий злочин;
  • неповнолітній визнає факт вчинення ним кримінального правопорушення;
  • і неповнолітній, і потерпілий дали згоду на участь у Програмі.

«Медіація – процес не простий. Далеко не завжди вдається легко примирити правопорушника та потерпілого. Це відбувається під час окремих та спільних зустрічей, відвертих розмов, які часто супроводжуються емоціями, переживаннями. Але тут варто зазначити, що сучасне законодавство застосовує європейський досвід, де є тенденція до відмови від виключно каральної реакції на злочин, яка не може належним чином забезпечити права і осіб, які його вчинили, і потерпілих», – ділиться досвідом адвокат-посередник Семен Стадник.

Прокурор відділу захисту інтересів дітей та протидії насильству Сумської обласної прокуратури Тетяна Мурашко зазначила, що слідство певною мірою обмежене в строках, і не дочекавшись результатів програми змушене направляти обвинувальні акти до суду. Але в суді вже надаються позитивні результати участі сторін у Програмі і, як результат, неповнолітній може позбутися кримінальної відповідальності, а справа буде закрита.

Ганна Шелєхова, голова Зарічного районного суду, у свою чергу, зазначила, що часто на кардинальну зміну поглядів підлітків впливає відвідування суду, тож його можна використовувати як своєрідний майданчик для підсилення позитивних результатів медіаційних зустрічей.

А суддя-спікер Ковпаківського районного суду Владислав Костенко наголосив на важливості участі психологів під час реалізації проєкту, адже від їхньої кваліфікованої роботи певною мірою залежить і примирення сторін, і подальший розгляд справи.

Усі учасники круглого столу мали можливість висловити свої думки щодо реалізації проєкту, його проблемних питань, наголошуючи також на важливості просвітницької роботи як серед дітей, так і їхніх батьків.

«Хочу подякувати Регіональному центру за якісну співпрацю, оперативність, злагодженість дій. Цей проєкт є дійсно важливим для суспільства і покликаний допомогти дітям та їхнім родинам. Ми ж і на далі будемо реалізовувати його в регіоні спільно із системою безоплатної правової допомоги», – підсумував адвокат-посередник Олексій Назаренко.  

Також після заходу Валентина Волобуєва та Олексій Назаренко взяли участь у записі передачі «Сьогодні. Головне» на телеканалі «Суспільне:Суми», де детально ознайомили глядачів з проєктом «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення».

Випуск ефіру ви можете переглянути за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=2tO4_EB_EH4

Новинний сюжет за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=DA8nkTqq9xo&t=124s