назад

Відновне правосуддя на Житомирщині: перші підсумки

Вже більше року на Житомирщині реалізується проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення». Як реалізується проєкт на Житомирщині? Скільки неповнолітніх взяло участь у програмі? Як адвокати-медіатори допомагають сторонам дійти згоди? З якими викликами зіштовхнулись учасники проекту?

Ці та інші питання обговорили 11 червня під час круглого столу на тему «Реалізація проекту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» на Житомирщині. Результати. Виклики. Перспективи». У заході взяли участь представники Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Житомирській області, Житомирської обласної прокуратури та окружних прокуратур регіону, управління превентивної діяльності Головного управління Нацполіції в Житомирській області, філії Центру пробації в області, управління департаменту культури, молоді та спорту Житомирської ОДА, Житомирського міського центру соціальних служб, а також адвокат-медіатор.

Реалізація «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» це важливий крок до застосування кращих європейських практик в Україні. Для неповнолітніх це не лише шанс звільнитись від кримінальної відповідальності, а й відшкодувати потерпілому збитки, зробити правильні висновки, – наголосив директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Житомирській області Олександр Гербеда.

За рік роботи програми на Житомирщині погодились взяти участь у проекті 12 підлітків. З позитивним результатом відбулось 10 медіацій.

На жаль, у 2 випадках медіаційна угода не була підписана, адже неповнолітні не відшкодували шкоду потерпілім. Нагадаємо, що це одна з умов за яких застосовується програма, – розповіла заступниця директора Регіонального центру з надання БВПД у Житомирській області Наталія Радушинська.

Серед проблемних питань з якими доводиться стикатись фахівцям, які беруть участь у програмі: ресоціалізація неповнолітніх з віддалених сіл, відсутність законодавчого врегулювання та матеріальної можливості оплати роботи психолога під час залучення до реалізації програми, недостатня обізнаність громадян про існування такої програми та можливості, які вона відкриває для правопорушника та потерпілого.

Прокурор Житомирської обласної прокуратури Людмила Кучер розповіла про роль органів прокуратури у реалізації Програми відновного правосуддя для неповнолітніх.

Інформувати про програму голів об’єднаних територіальних громад закликала заступниця начальника управління – начальниця відділу молодіжної політики та національно-патріотичного виховання Департаменту культури, молоді та спорту Житомирської облдержадміністрації  Людмила Гуменна.

Адвокат-медіатор Наталія Нагорна поділилась з присутніми своїм практичним досвідом участі в якості посередника в програмі відновлення для неповнолітніх, викликами, які поставали.

Нагадаємо, що «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» застосовується за чотирьох умов:

  • є потерпіла сторона — фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди;
  • неповнолітній вперше вчинив кримінальний проступок або нетяжкий злочин;
  • неповнолітній визнає факт вчинення ним кримінального правопорушення;
  • і неповнолітній, і потерпілий дали згоду на участь у Програмі.

Присутні домовились посилити взаємодії між органами прокуратури, Регіональним центром з надання БВПД у Житомирській області, адвокатами, залученими до процесу медіації та іншими учасниками пілотного проєкту та сприяти вирішенню проблемних ситуацій, що виникають в процесі його реалізації.

Захід організовано за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.