назад

«Відновне правосуддя»: онлайн-зустріч з прокурорами Сумської області

На базі Сумської обласної прокуратори відбулася онлайн-зустріч з прокурорами місцевих прокуратур у межах проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення». Її провели заступниця директора Регіонального центру з надання БВПД у Сумській області Валентина Волобуєва спільно з начальником відділу захисту інтересів дітей та протидії насильству Сумської обласної прокуратори Сергієм Сегидою.

Нагадаємо, проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» впроваджується Міністерством юстиції України, Генеральною прокуратурою України на базі системи надання безоплатної правової допомоги і за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх та ГО «Платформа прав людини». Цей проєкт є вкрай важливим, адже дає шанс дітям звільнитися від кримінальної відповідальності, розпочати життя з чистого аркуша, переосмислити свої вчинки й поведінку.

Допомагають неповнолітнім у цьому проєкті представники різних установ: це і правники, і психологи, і медіатори. На кожного, хто долучений до цієї програми, покладені певні обов’язки, і від злагодженості дій фахівців залежить успіх справи, а точніше – подальша доля дитини.

Заступниця директора Регіонального центру з надання БВПД у Сумській області Валентина Волобуєва під час онлайн-зустрічі з прокурорами роз’яснила, за яким алгоритмом відбувається реалізація проєкту та участь усіх сторін. Зокрема, фахівчиня нагадала, за яких умов застосовується відновне правосуддя:

  1. Наявність потерпілої сторони – фізичної особи, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридичної особи, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди.
  2. Неповнолітній вперше вчинив кримінальний проступок або нетяжкий злочин.
  3. Неповнолітній визнав факт вчинення ним кримінального правопорушення.
  4. І неповнолітній, і потерпілий дали згоду на участь у програмі.

Якщо всі ці умови наявні, процесуальний прокурор заповнює з правопорушником і потерпілою стороною заяву про участь у програмі та згоду на обробку персональних даних та передає матеріали до Регіонального центру.

Координатор проєкту шукає ліцензованого медіатора(у  Регіональному центрі з надання БВПД у Сумській області серед адвокатів, які співпрацюють із системою безоплатної правової допомоги, їх п’ять). Медіатор, у свою чергу, повинен якнайшвидше скомунікувати з правопорушником та потерпілою стороною та призначити медіаційні зустрічі з ними.

«Після медіаційних індивідуальних зустрічей відбувається спільна медіаційна зустріч. Матеріали передаються до Регіонального центру. Після цього з правопорушником працює психолог і призначаються ресоціалізаційні заходи, які має пройти правопорушник. Після цього всі матеріали передаються назад процесуальному прокурору, який подає їх в суд», – пояснила Валентина Волобуєва.

Також фахівчиня зазначила, що наразі в Сумській області є три кейси з угодами про примирення правопорушників з потерпілими й одне рішення суду про звільнення правопорушника від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження.