назад

16-річна Наталка (ім’я змінене) живе у містечку на Одещині, навчається на другому курсі аграрного ліцею. Навчання там їй було не до душі – вчилась погано та часом пропускала заняття.  Все тому, що мріяла про іншу професію – візажиста. Але батьки не мали коштів на втілення мрії дочки.

Якось, йдучи до гуртожитку, Наталка зайшла в магазин косметики. Уже в магазині, розглядаючи вітрини з косметичними засобами, вона придумала, як зробити крок назустріч мрії. Упевнившись, що за нею ніхто не спостерігає, дівчина поклала омріяну косметику (на суму 640 грн) собі в сумку і, не сплативши за товар на касі, вийшла з магазину.

Дії Наталки кваліфікуються як кримінальний проступок, передбачений ч.1 ст.185 Кримінального кодексу України – таємне викрадення чужого майна (крадіжка). Максимальне покарання передбачає позбавлення волі на строк до трьох років.

У суді дівчина свою провину визнала повністю: підтвердила, що саме вона викрала з магазину косметику, бо купити не могла, та шкодує про скоєне. А також повністю відшкодувала збитки.

В Україні діє пілотний проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення». За умови участі у програмі, якщо неповнолітній відшкодує шкоду і примириться з потерпілим, успішно пройде ресоціалізацію, його звільнять від кримінальної відповідальності та закриють кримінальне провадження. Так дитина не отримає клеймо злочинця та зможе почати нове життя.

Тож прокурор місцевої прокуратури звернувся до суду з клопотанням про звільнення Наталки від кримінальної відповідальності за вчинене нею кримінальне правопорушення у зв’язку зі зміною обставин. Клопотання було мотивоване тим, що вона добровільно взяла участь у «Програмі відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» та успішно її завершила.

Наталка, її законний представник та адвокат просили задовольнити заявлене прокурором клопотання, закрити кримінальне провадження та звільнити її від кримінальної відповідальності.

Представник потерпілої сторони також просив не притягувати дівчину до кримінальної відповідальності, дати їй шанс виправитися без покарання, підтвердив у суді, що завдані злочином збитки повністю відшкодовані.

У результаті суд оцінив заявлене клопотання, заслухав думки сторін, вивчив матеріали кримінального провадження та задовольнив клопотання прокурора.

Так, завдяки участі у Програмі Наталка змогла переосмислити своє життя та можливості. Тепер вона краще вчиться в ліцеї, тому отримує стипендію. І ці кошти дали їй змогу записатись на омріяні курси візажу.

 

Довідково.

Проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» впроваджується Міністерством юстиції України, Генеральною прокуратурою України на базі системи надання безоплатної правової допомоги і за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх та ГО «Платформа прав людини».

Ця програма застосовується за чотирьох умов:

  1. Наявність потерпілої сторони – фізичної особи, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридичної особи, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди.
  2. Неповнолітній вперше вчинив кримінальний проступок або нетяжкий злочин.
  3. Неповнолітній визнав факт вчинення ним кримінального правопорушення.
  4. І неповнолітній, і потерпілий дали згоду на участь у програмі.

Медіаторами у цьому процесі виступають адвокати, які співпрацюють із системою БПД та успішно пройшли навчання.