назад

Відповідальність в разі порушення правил карантину

 

Роз’яснення надають фахівці Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Від 17 березня 2020 року набрав юридичної сили Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)».

Даним Законом внесено зміни до багатьох законодавчих актів України, серед яких: Кодекс законів про працю України, Кодекс України про адміністративні правопорушення, Кримінальний кодекс України, Податковий кодекс України, Митний кодекс України, Закон України «Про відпустки» та ін.

 

Про які аспекти варто знати пересічним громадянам?

Перш за все, пам’ятайте про міри відповідальності в разі порушення правил карантину.

1. Адміністративна відповідальність за порушення карантину

Статтею 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення закріплено розмір штрафу для громадян та посадових осіб . Зокрема, за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними захворюваннями передбачено накладення штрафу на громадян від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 000 грн до 34 000 грн), на посадових осіб ˗ у розмірі від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 34 000 грн до 170 000 грн).

 

2. Кримінальна відповідальність за порушення карантину

До Кримінального кодексу України внесено статтю 325 «Порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням та масовим отруєнням».

Відповідно до її змісту, порушення правил та норм, встановлених з метою запобігання епідемічним та іншим інфекційним захворюванням, а також масовим неінфекційним захворюванням (отруєнням) і боротьби з ними, якщо такі дії спричинили або завідомо могли спричинити поширення цих захворювань карається наступними санкціями:

  • штраф від тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 000 грн до 51 000 грн);
  • арешт (на строк до шести місяців );
  • обмеженням волі (на строк до трьох років);
  • позбавленням волі (на строк до трьох років).

У тому випадку, якщо вищезазначені діяння спричинили загибель людей чи інші тяжкі наслідки, особа буде покарана позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років.

Також даним Законом зобов’язано Кабінет Міністрів України прийняти та подати на розгляд Верховної Ради України законопроекти, які необхідні для врегулювання суспільних відносин, пов’язаних із встановленням карантину.

Важливим аспектом є встановлення ряду обмежень та заборон на період дії карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), про які ми поінформуємо вас у наступній публікації.