назад

Військовослужбовцям Старокостянтинівщини – про соціальний та правовий захист

Про соціальний та правовий захист військовослужбовців Збройних Сил України розповіла заступниця директора Старокостянтинівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марина Цісар на зустрічі з військовослужбовцями військової частини А-2502.

Незабаром ми відзначатимемо державне свято – День захисників та захисниць України. Громадянам, які перебувають на службі в Збройних Силах України, держава гарантує соціальний захист, а Закон України «Про безоплатну правову допомогу» дає право на безоплатне представництво в суді інтересів ветеранів війни та осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Під час зустрічі юристка місцевого центру Марина Цісар розповіла військовослужбовцям, як працює система безоплатної правової допомоги. Особливу увагу звернула на те, що право на безоплатну первинну правову допомогу, яка включає отримання правової інформації, консультацій та роз’яснень з правових питань, мають всі громадяни України, особи без громадянства. А вторинну правову допомогу, що включає складення документів процесуального характеру, представництво в судах та інших державних органах можуть отримати окремі категорії населення, а саме: особи, середньомісячний дохід яких не перевищує двох розмірів прожиткового мінімуму, внутрішньо переміщені особи, ветерани війни та інші, визначені законом, категорії осіб.

Фахівчиня місцевого центру поінформувала й про пільги ветеранам війни (учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни, учасникам війни), які надаються відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». До таких пільг належать:

  • 75-відсоткова знижка на оплату житлово-комунальних послуг, яка надається ветеранам війни та членам їх сімей;
  • безоплатний проїзд усіма видами міського транспорту;
  • першочергове забезпечення жилою площею;
  • безоплатне отримання ліків, першочергове безоплатне зубопротезування, першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах та першочергова госпіталізація;
  • безоплатне забезпечення санаторно-курортним лікуванням або одержання компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування;
  • виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100% середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи;
  • використання чергової щорічної відпустки у зручний для них час, а також одержання додаткової відпустки із збереженням заробітної плати строком 14 календарних днів на рік.

«За умови офіційного працевлаштування до призову за військовослужбовцями строкової служби зберігаються місце роботи та середня заробітна плата», – повідомила, зокрема, Марина Цісар.

Вона також зазначила, що військовослужбовці – учасники бойових дій досить часто звертаються до системи безоплатної правової допомоги. Як приклад навела історію мешканця Старокостянтинівщини, який працював в ТОВ «Агромоторсервіс» та в цей час добровільно взяв на себе зобов’язання проходити військову службу за контрактом. Роботодавця про укладення контракту працівником повідомили письмово – шляхом надсилання листа, але під час проходження служби чоловіка звільнили з роботи за прогул. Представниця клієнта, юристка Старокостянтинівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги підготувала та направила до суду позовну заяву з вимогою про поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу. Справедливості вдалося досягти в суді апеляційної інстанції. Клієнта місцевого центру поновили на посаді та стягнули з ТОВ на його користь середній заробіток за час вимушеного прогулу в сумі понад 10 тисяч гривень.