назад

Сьогодні з системою безоплатної правової допомоги співпрацюють 348 волонтерів. Проєкт «Волонтер БПД» стартував у лютому цього року. За цей час помічники системи БПД виконали 2 тис. 377 завдань. Про це йшлося під час презентації перших результатів проєкту «Волонтер БПД» у 2021 році, що був приурочений до Міжнародного дня волонтерів.

Про волонтерський рух системи БПД

Сьогодні волонтерська діяльність знаходить все більше своїх прихильників. Не залишилася осторонь і система безоплатної правової допомоги, яка на початку 2021 року ініціювала запуск проєкту «Волонтер БПД».

«Волонтери системи БПД – це активні громадяни, які, відчуваючи важливість соціальної місії системи БПД, вирішили допомагати та сприяти центрам та бюро у їхній роботі. Наразі з системою безоплатної правової допомоги співпрацюють 348 волонтерів. Але це ті, хто мають чинний договір станом на початок листопада 2021 року. Загалом же за 9 місяців реалізації проєкту було залучено понад 550 волонтерів по всій Україні», – зазначив в.о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов.

Перш ніж підписати угоди про співпрацю, майбутні волонтери заповнили анкети для участі в проєкті, успішно пройшли дистанційний курс «Основи волонтерської діяльності» і після співбесіди підтвердили своє бажання долучитися до волонтерського руху системи БПД.

«За дев’ять місяців цього року волонтери виконали 2 тис. 377 завдань, розмістили у ЗМІ та соцмережах 250 авторських публікацій, перенаправили до центрів з надання БВПД 1 тис. 764 особи. Наші волонтери прийшли на допомогу звичайним людям, які стикнулися з правовими проблемами», – повідомив Олександр Баранов.

Волонтерство – це чудова можливість для створення позитивних змін не лише у правосвідомості людей, а й на рівні територіальних громад. Здійснюючи волонтерську діяльність у системі БПД, волонтери мають можливість допомагати людям отримати рівний доступ до правосуддя, використовувати правові інструменти для вирішення життєвих питань.

«Протягом року разом з Координаційним центром ми проводили дослідження щодо практики волонтерської діяльності в системі безоплатної правової допомоги. За його результатами майже 80% співробітників центрів з надання БВПД вважають проєкт «Волонтер БПД» корисним. А майже 83% центрів з надання БВПД залучають до своєї діяльності волонтерів на постійній основі», – розповіла виконавча директорка ГО «Всеукраїнський громадський центр «Волонтер» Тетяна Журавель.

Завдяки волонтерам громадяни мають ще більше можливостей для того, щоб дізнатися про систему БПД та отримувати якісну та своєчасну правову допомогу.

Волонтером бути круто: обличчя проєкту

Студенти, науковці, адвокати, громадські активісти та представники інших професій –  усіх цих людей об’єднав в одну спільноту волонтерський рух системи БПД.

Більшість волонтерів системи БПД – це молодь віком 19-24 років. Серед волонтерів багато майбутніх юристів – студентів юридичних вишів і факультетів. Насамперед вони отримують унікальний досвід співпраці із системою безоплатної правової допомоги. Студенти юридичних клінік часто самі безкоштовно консультують громадян. Під час волонтерської роботи вони мають змогу побачити, як працюють консультанти у місцевих центрах, можливо, перейняти успішний досвід. Також під час волонтерської роботи, вони покращують навички комунікації, напрацьовують контакти, зв’язки, які їм стануть у пригоді в майбутній діяльності.

«Для мене волонтерська діяльність – це можливість отримати досвід у наданні правової допомоги людям, які її потребують. А ще – це нагода знайти нові знайомства і детальніше ознайомитись із системою БПД», – зізнається волонтерка БПД, студентка юридичного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Юлія Усата.

І найголовніше – з’являється все більше охочих стати волонтерами безоплатної правової допомоги.

«Приємно бачити нові обличчя у нашій команді волонтерів. Маємо намір втілити в життя цікаві ідеї та проєкти. Навіть одна година на місяць, витрачена на добру справу, – це колосальний крок на шляху до того, щоб змінити чиєсь життя на краще. У цьому головний секрет волонтерства», – переконаний начальник відділу комунікацій та правопросвітництва Регіонального центру з надання БВПД у Дніпропетровській області Сергій Соколов.

Проєкт «Волонтер БПД» набув неабиякої популярності в Україні. Наприклад, серед волонтерів системи БПД Рівненщини є навіть «родинні підряди». Іванна Голуб – адвокатка, яка співпрацює з системою БПД Рівненщини, дізнавшись про проєкт «Волонтер БПД», відразу вирішила до нього долучитись. Зацікавився проєктом і її син, студент Станіслав Голуб.

«Робота волонтера полягає в донесенні до кожної людини інформації про можливість скористатися гарантованою державою безоплатною правовою допомогою. Ми маємо знати свої права, як захистити себе у критичних ситуаціях, наприклад, при затриманні. Особливо це актуально для молоді, яка ще не має життєвого досвіду, часто не знає своїх прав і не замислюється над тим, що кожному може знадобитися правова допомога», – розповів волонтер БПД з Рівненщини Станіслав Голуб.

Спільнота волонтерів і в Україні, і в усьому світі — це динамічна категорія. І нормальним є явище, коли волонтер працює 2-3 місяці, а потім змінює свою діяльність — починає співпрацювати на волонтерських засадах з іншою організацією, влаштовується на оплачувану роботу і вже не має часу на волонтерську діяльність тощо. Але більшість волонтерів, які співпрацюють з системою БПД від початку проєкту, налаштовані продовжувати спільну роботу.

«Люди, які починають свій шлях з волонтерства, можуть побудувати свою кар’єру у системі безоплатної правової допомоги. І у нас вже є приклади, коли волонтери, ближче дізнавшись про систему БПД, працевлаштувалися до центрів та бюро правової допомоги», – розповів заступник директора Координаційного центру з надання правової допомоги Сергій Ющишин.

Волонтерство як спосіб життя

Волонтери БПД беруть участь у заходах з інформування мешканців громад про право на безоплатну правову допомогу та порядок його реалізації, перенаправляють людей, яким потрібна правова допомога, до центрів з надання БВПД, комунікують з об’єднаними територіальними громадами, органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями тощо.

«Зі стартом земельної реформи люди почали цікавитися питанням землі ще більше, адже тепер її можна не лише здати в оренду, а й продати чи купити. З літа цього року моє волонтерство у БПД стало ще активнішим, адже навіть на своєму робочому місці – у сільській раді – я можу консультувати клієнтів й скеровувати їх до системи безоплатної правової допомоги», – розповіла волонтерка системи БПД з Вінниччини Ольга Іванова.

У 2020 році проєкт «Волонтер БПД» впроваджувався у пілотних Луганській та Донецькій областях. Після успішної реалізації проєкту в цих областях з початку 2021 року його поширено на всю територію України.

«Волонтери беруть участь в організації та проведенні спільних правопросвітницьких заходів, розміщують авторські публікації у ЗМІ та перенаправляють осіб, які потребують безоплатної правової допомоги, до місцевих центрів з надання БВПД та бюро. Завдяки плідній співпраці з волонтерами вдалось розширити аудиторію освітніх заходів та донести до більшої кількості людей інформацію про можливість отримання ними безоплатної правової допомоги», – розповіла заступниця директора Регіонального центру з надання БВПД у Луганській та Харківській областях Вікторія Гайворонська.

Саме завдяки волонтерам у багатьох регіонах вдається реалізовувати цікаві та амбітні проєкти. Один з прикладів – це проєкт «Школа муніципального права», що реалізували у Миколаєві за фінансової підтримки Миколаївської міської ради, ініціатором якого став волонтер БПД Артем Кривцов.

«Мета цього проєкту – підвищення правової свідомості молоді та ознайомлення з роботою органів виконавчої влади і місцевого самоврядування. Важливість теми обумовлена тим, що розвиток громади напряму залежить від ініціативності її мешканців. Однак мало бути активними. Для успішної реалізації будь-якої ідеї потрібно бути ще й обізнаним у сфері муніципального права», – говорить фахівчиня Регіонального центру БВПД у Миколаївській області Людмила Коврік.

У межах цього проєкту на учасників чекали інтерактивні лекції та тренінги від провідних експертів Миколаївської області, протягом яких говорили про нові тенденції правового забезпечення депутатського корпусу місцевої ради, процеси диджиталізації та електронних новацій в сфері муніципального права, інститут радників голів місцевих рад та багато іншого.

Кожен, хто займається волонтерською діяльністю у сфері безоплатної правової допомоги, ставить перед собою питання, яка буде користь від його діяльності для кожної людини, громади і держави. Волонтери не лише допомагають проводити правопросвітницькі заходи та інформувати людей про діяльність системи БПД, але й готують цікаві матеріали для ЗМІ та соцмереж, сприяють у пошуках нових партнерів. Організація кінопоказів та флешмобів, проведення лекцій для дорослих та різноманітних активностей для дітей  – це лише невелика частина того, що роблять волонтери.

«Волонтери системи безоплатної правової допомоги своїми неординарними знаннями, уміннями, навичками дуже допомогають проводити правопросвітницьку роботу. Особливо незамінні вони у найвіддаленіших від головних міст регіонів куточках», – переконана фахівчиня Павлоградського місцевого центру з надання БВПД Галина Некоз.

Допомога у суді

143 волонтери БПД є одночасно і судовими волонтерами – вони інформують людей про право на БПД та розповсюджують інформаційні матеріали в приміщенні суду. «Служба волонтерів у судах» як необхідна складова надання сервісів для відвідувачів суду впроваджена за  підтримки проєкту ЄС «Право – Justice».

«Для пересічного громадянина навіть перебування у приміщенні суду – це стрес. Годі й казати про те, щоб людина зорієнтувалася, хто і в чому може їй допомогти. І саме в такі моменти присутність волонтера дуже важлива. Ми забезпечуємо підтримку користувачів суду, і це підвищує рівень доступу до правосуддя усіх людей», – зазначає волонтерка БПД у суді, вінничанка Світлана Гаджук.

Волонтери, зокрема, надають відвідувачам суду допомогу у пошуку зали судового засідання, інформують про їх права та обов’язки як учасників судового процесу тощо.

«Щоб забезпечити відвідувачам суду своєчасність надання правової допомоги, спростити доступ до неї – її потрібно надавати одразу на місці. Саме у такому форматі, в приміщенні суду потерпілому або свідку буде запропонована можливість реалізувати своє право на безоплатну правову допомогу. Користувачі суду можуть отримати консультацію, роз’яснення щодо судового процесу та їхню роль у ньому», – пояснює директорка Регіонального центру з надання БВПД у Вінницькій області Марина Лукіянова.

Завдяки роботі волонтерів БПД все більше відвідувачів судів знають про систему безоплатної правової допомоги, при необхідності їх спрямовують у центри з надання БВПД для отримання правових консультацій та роз’яснень.

Про плани розвитку волонтерства у системі БПД

«Залучення волонтерів – це новий етап розвитку системи БПД, а також розвитку волонтерського руху в Україні. І нині завдяки молодим та вмотивованим волонтерам громадяни мають ще більше можливостей для того, щоб дізнатися про систему та отримувати якісну та своєчасну правову допомогу», – говорить директор Регіонального центру з надання БВПД міста Києва Михайло Харін.

Волонтерський рух системи БПД, який вже довів свою ефективність та користь, стрімко розвивається. У планах на 2022 рік – проведення ще двох додаткових наборів волонтерів у січні-лютому та серпні-вересні. Система БПД й надалі розвиватиме мережі спеціалізованих волонтерів (радників). Зокрема, із сімейних питань, питань ВПО, земельних відносин тощо.

«У наступному році для кожного волонтера БПД буде проведене щонайменше одне офлайн-навчання, і регулярно відбуватимуться онлайн-тренінги. Влітку ми плануємо провести форум волонтерів БПД. На цьому заході, як ми очікуємо, найкращі волонтери поділяться своїми напрацюваннями, досвідом, розкажуть про проблеми та про плани подальшого розвитку волонтерського руху системи БПД», – розповів в.о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов.

Як стати волонтером БПД

Залучення особи до волонтерської діяльності у сфері надання БПД здійснюють центри з надання БВПД. Для цього потрібно послідовно пройти такі етапи:

  1. заповнити анкету кандидата у волонтери: https://cutt.ly/hlq3RxH ;
  2. пройти дистанційний курс «Основи волонтерської діяльності»: http://academy.legalaid.gov.ua/ (для реєстрації слід ввести дані, які збігаються з інформацією в анкеті кандидата у волонтери);
  3. отримати онлайн-сертифікат про успішне проходження курсу.

Далі уповноважена особа центру перевірить документи кандидата у волонтери, зокрема документ, що посвідчує особу, сертифікат про успішне проходження дистанційного курсу та інші документи (про освіту, досвід роботи, проходження або закінчення курсів тощо) за наявності.

Після цього кандидата у волонтери запросять на співбесіду з керівником відповідного центру або уповноваженою особою. Мета співбесіди — з’ясувати здатність людини до волонтерської діяльності, пов’язаної з відповідним напрямом співпраці, мотивацію, досвід роботи, освіту та інші відомості, що характеризують кандидата у волонтери.

Якщо співбесіда пройде успішно, між волонтером та центром буде укладений договір про провадження волонтерської діяльності у сфері надання безоплатної правової допомоги. Під час укладення цього документу волонтер ознайомиться з пам’яткою щодо збереження конфіденційної інформації (персональних даних).

Після укладення договору з волонтером центр видасть йому посвідчення волонтера. До журналу обліку волонтерів у сфері надання безоплатної правової допомоги буде внесено запис про включення особи до складу волонтерів.

Як організована діяльність волонтера

Права та обов’язки центрів та волонтерів визначені в законах України «Про безоплатну правову допомогу», «Про волонтерську діяльність», Положенні про центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги, затвердженому наказом Міністерства юстиції України від 02 липня 2012 року № 967/5 та договорі про провадження волонтерської діяльності у сфері надання безоплатної правової допомоги.

Волонтери здійснюють свої повноваження відповідно до умов договору та плану роботи волонтера у сфері надання безоплатної правової допомоги під керівництвом центру.

Завдання волонтерів визначає центр з урахуванням досвіду роботи, освіти, ділових якостей волонтерів та висловлених ними пропозицій. Очікується, що волонтери витрачатимуть на волонтерську діяльність 1–3 години на тиждень або не менше 4-х годин на місяць.

ПОЛОЖЕННЯ про волонтерську діяльність у сфері надання безоплатної правової допомоги

Додаткові запитання щодо участі у проєкті можна поставити поштою: [email protected]  (Управління правопросвітництва та вивчення правових потреб громадян).