назад

Впровадження відновного правосуддя на Тернопільщині

На Тернопільщині триває робота щодо впровадження пілотного проекту відновного правосуддя для неповнолітніх.  До проекту вже залучені всі сторони, присутність яких вимагає його реалізація. В тому числі: психологи та соціальні працівники центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, викладачі кафедр психології, психологи управлінь освіти РДА та практичні психологи, зустріч з якими провели сьогодні в он-лайн форматі.

Забезпечення доступу особи до процедури відновного примирення здійснюється центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги, сторони мають право самостійно обирати посередника (медіатора) для проведення процедури примирення. Керівник Регіонального центру Ірина Хондогій розповіла про досвід роботи інших регіонів України в проекті та про перші звернення на Тернопільщині.

До процедури відновного примирення за згодою сторін можуть залучатися соціальні працівники, психологи, представники закладів освіти та інші особи, якщо це сприятиме максимальному забезпеченню прав, свобод і законних інтересів дитини. Домовленості, досягнуті сторонами за результатами участі у процедурі відновного примирення (медіації), викладаються у письмовій (медіаційній) угоді, яка є обов’язковою для виконання сторонами.

Неповнолітні мають примиритися з потерпілим, а соцслужби та психологи — відкоригувати їхню поведінку.  У центрі уваги відновного правосуддя знаходяться ресоціалізація, прийняття відповідальності та, реабілітація. У цьому полягає відмінність від карального правосуддя, спрямованого на покарання правопорушників.

«Перша зустріч з неповнолітніх відбувається за участі батьків чи законних представників, а подальші рекомендовано  з дитиною наодинці, звісно, за згодою представників. Це дає змогу особі психологічно розкритись, а присутність будь кого іншого може бути для цього перешкодою» – додає психолог Оксана Коваль.

До слова, пілотний проект «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину» розпочався у 2019 році на базі системи надання безоплатної правової допомоги у кількох областях. Перші медіаційні угоди щодо участі у програмі довели, що така процедура має безперечні переваги над каральним правосуддям і у 2020 році поширений на всю Україну.