назад

Встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України

До Хмільницького бюро правової допомоги звернулась громадянка, яка проживає у місті Хмільнику, з проханням допомогти у встановленні факту смерті її батька, який помер на тимчасово окупованій території України. Ситуацію ускладнювало те, що свідоцтво про смерть людини видали у так званій Донецькій Народній Республіці, що не є офіційним документом у нашій країні.

Зазначену громадянку, відповідно до наданих документів, було віднесено до категорії осіб, які мають право на отримання безоплатної вторинної правової допомоги(уточнення: внутрішньо-переміщена особа) та відповідно начальницею бюро Ганною Мариніч було підготовлену заяву про встановлення факту смерті. Усе було зроблено оперативно і злагоджено: о 15:00 годині громадянці було підготовлено та передано заяву про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території, котру вона  віднесла до Хмільницького міськрайонного суду,  о 16:10 справа вже була розглянута суддею Хмільницького міськрайонного суду Михайлом Войнаревичем.

Більше того – о 16:40 Хмільницький міськрайонний відділ ДРАЦС Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) видав свідоцтво про смерть, що відповідає вимогам чинного законодавства України.

“Розуміємо, наскільки важливо для цієї жінки було отримати законний документ, що підтверджує факт смерті. Варто пояснити, що свідоцтво про смерть, що було у громадянки, не мало жодної юридичної сили, бо видано одним із відділів ДРАЦС самопроголошеної республіки”, -зазначила начальниця Хмільницького бюро правової допомоги Ганна Мариніч.

У відкритому судовому засіданні, суд дослідивши матеріали справи, дійшов до висновку, що родичі, померлого на тимчасово окупованій території України, мають право подати заяву до суду, аби отримати документи, що мають юридичну силу.  Суд, у відповідності до частини 4 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» не може визнати свідоцтво про смерть видане у одному з відділів ДРАЦС так званої ДНР належним і допустимим доказом, однак прийняв його до уваги як носія конкретної інформації на підтвердження факту смерті чоловіка.

Єдиний всеукраїнський номер системи безоплатної правової допомоги 0-800-213-103 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів на території України).