назад

Вирішення сімейних спорів потребує знань не лише у юриспруденції, а й у психології

На Хмельниччині в п’ятірку найбільш актуальних для мешканців питань зі сфери сімейного законодавства входять розірвання шлюбу й поділ майна подружжя, стягнення аліментів на дітей, позбавлення батьківських прав, а також встановлення факту родинних відносин.

З цими та іншими проблеми, що лежать в площині сімейного законодавства, впродовж останніх півтора року до місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги, які розташовані в області, звернулося майже 6 тисяч осіб. Так, у 2020 році первинну правову допомогу (консультації, роз’яснення) з сімейних правовідносин отримали 2 914 громадян, натомість в першому півріччі 2021 року таких було вже 1797. Щодо вторинної правової допомоги, тобто представництва інтересів осіб у суді, то в 2020 році центри прийняли 607 відповідних рішень; у першому півріччі 2021 року – 316 рішень.

За словами юристів Хмельницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, звернення з питань сімейного права займають найбільшу частку в загальному обсязі всіх звернень до центру. А оскільки дуже часто такі проблеми дорослих зачіпають і права дітей, то, наголошують фахівці, вони потребують першочергового реагування та вирішення.

Згодні з позицією колег і в Старокостянтинівському місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

«Питання щодо стягнення аліментів, зменшення або збільшення їхнього розміру, позбавлення батьківських прав, розірвання шлюбу становлять одну з провідних категорій звернень клієнтів до нашого центру. З першого погляду, такі справи є найбанальнішими та найпростішими. Насправді ж такі категорії справ є найделікатнішими, такими, що потребують наявності знань не лише у юриспруденції, а й у психології», –  пояснює заступниця директора центру Марина Цісар.

З-поміж останніх справ, з якими довелося працювати юристам центру, – історія молодої жінки, яка самотужки виховувала маленького сина, тож хотіла через суд стягнути з чоловіка кошти на своє утримання. Допомогла клієнтці юристка Красилівського бюро правової допомоги, що є відділом Старокостянтинівського місцевого центру, Тетяна Мельничук. У результаті суд задовольнив позовну заяву щодо стягнення з чоловіка коштів на утримання дружини в розмірі 1/4 частини всіх видів його заробітку щомісячно до досягнення дитиною трирічного віку.

Про специфіку роботи з клієнтами, які звертаються до юристів для вирішення сімейних спорів, розповідає і заступниця директора Шепетівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Олена Шевчук.

«Зазвичай такі спори перевертають життя людини, так би мовити, з ніг на голову, змінюють її свідомість. Особливістю цієї категорії справ є їхня емоційність. Одразу пригадується приказка: «Хочеш дізнатися, хто твій чоловік (дружина), почни з ним (з нею) розлучатися». Тож в непростий період життя клієнтів  працівники нашого центру намагаються допомогти їм приймати максимально вигідні та правильні рішення, розв’язувати складні проблеми, а також надають моральну підтримку», – говорить юристка.

Утім діяльність юристів у цій царині не обмежується лише наданням правової допомоги. Важливою є також роз’яснювальна робота, адже в такий спосіб можна допомогти людям уникнути в майбутньому багатьох проблем. Минулого року фахівці системи безоплатної правової допомоги на Хмельниччині взяли участь у 118 правопросвітницьких заходах на теми, пов’язані з сімейними правовідносинами. Цього року юристи вже організували 63 таких заходи.