назад

Як на Хмельниччині забезпечують право затриманих та засуджених осіб на безоплатну правову допомогу

У Хмельницькій області адвокатам, які співпрацюють з системою безоплатної правової допомоги, видали майже 17 тисяч доручень для захисту осіб, підозрюваних та обвинувачених у кримінальному провадженні, а також затриманих, заарештованих і засуджених.

Одним із головних завдань регіональних центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги є надання безоплатної правової допомоги підозрюваним та обвинуваченим у кримінальному провадженні, затриманим, заарештованим та засудженим. Як свідчить статистика діяльності Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Хмельницькій області, від початку роботи центру в січні 2013 року і станом на 30 вересня 2021 року тут видали 16 810 доручень адвокатам для захисту зазначених категорій осіб.

Більшість доручень, 10,7 тис., були видані для захисту за призначенням, 3,5 тис. – для захисту затриманих за підозрою в скоєнні злочину. Ще 440 доручень видали для надання правової допомоги засудженим до позбавлення волі.

Станом на 30 вересня 2021 року з Регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Хмельницькій області співпрацювали 134 адвокати.

«Про  якість наданої адвокатами допомоги можна говорити мовою цифр. Так, у 41 випадку захисту було винесено виправдувальний вирок або скасовано обвинувальний вирок та закрито провадження судом апеляційної, касаційної інстанції; в 71 випадку провадження закривали за відсутності складу злочину, події злочину чи в разі, коли не вдавалося встановити докази для доведення винуватості осіб в суді, а можливості для їх отримання були вичерпані. З-поміж досягнень адвокатів і 1 574 випадки звільнення їхніх підзахисних від відбування покарання з випробуванням та 1280 випадків призначення мінімального строку (розміру) покарання», – розповідає заступниця начальника відділу забезпечення якості правової допомоги та підвищення кваліфікації її надавачів регіонального центру Руслана Матущак.

Водночас, якщо регіональні центри забезпечують захист особи, засудженої до покарання у вигляді позбавлення волі, тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців або обмеження волі, за зверненням такої особи або за ухвалою суду, то до повноважень місцевих центрів належить складання документів процесуального характеру й здійснення представництва інтересів таких осіб за їхнім зверненням або за ухвалою суду в судах, інших органах державної влади, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами. Зокрема, по правову допомогу до місцевих центрів на Хмельниччині станом на 30 вересня цього року звернулося 319 засуджених.

Для інформування осіб, що перебувають в установах виконання покарань, та підоблікових пробації про їхні права фахівці центрів організовують правопросвітницькі заходи. До прикладу, лише цього року місцеві центри області вже провели для зазначених категорій осіб 158 заходів: 45 в установах виконання покарань та 113 в закладах пробації. Зазвичай після таких зустрічей юристи консультують засуджених.

З огляду на карантинні обмеження іноді спілкування з засудженими доводилося переносити в онлайн-формат. Як розповіли в Хмельницькому місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги, співпрацю онлайн налагодили із Райківецькою виправною колонією.

«Це зручно як для нас, так і для установи, оскільки надавати консультації можемо більш оперативно», – пояснює юристка центру Орися Підвальна.

Консультації засудженим надають і фахівці регіонального центру: в телефонному режимі, офлайн та онлайн.

У Старокостянтинівському місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги тісно співпрацюють з філією пробації. Юристи місцевого центру щомісяця беруть участь у онлайн-кінопоказах документальних фільмів кіноклубу Docudays UA, що діє на базі установи пробації. До того ж психолог пробації є волонтером системи безоплатної правової допомоги, натомість заступниця директора місцевого центру є волонтеркою пробації.