назад

Як на Київщині надають правову допомогу щодо земельних правовідносин

Питання земельних правовідносин є надзвичайно актуальним для українців. Важливо, щоб власники і землекористувачі знали норми законодавства, які визначають їхні права та способи їх захисту. Для цього місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Київській області постійно проводять заходи для підвищення правової обізнаності громадян.

Як надається правова допомога

Правова допомога з земельних питань надається у центрах та бюро правової допомоги, у ході роботи мобільних консультативних пунктів та на правопросвітницьких заходах.

Так, з початку року працівники системи БПД Київщини здійснили понад 160 виїздів мобільних консультаційних пунктів та провели понад 185 тематичних правопросвітницьких заходів. Загалом за цей період у ході роботи центрів та бюро було підготовано більш ніж 486 письмових консультацій на «земельні» теми.

Правопросвітницькі заходи у Степенській сільській раді на тему «Визначення права власності на земельну ділянку»

Хто і з чим звертається до юристів Київщини

За правовою допомогою звертаються як громадяни, яких цікавить вирішення їхніх власних проблем, так і працівники органів місцевого самоврядування. Працівників ОМС часто цікавлять питання щодо передачі земель державної власності у комунальну (на баланс ОТГ).

«Під час консультування наші працівники роз’яснюють працівникам ОТГ, які землі можуть бути передані з державної власності у комунальну, а які ні, алгоритм дій при передачі земель із державної у комунальну власність, а також яку вигоду отримає ОТГ у разі прийняття у власність таких земель», – говорить заступник начальника відділу правопросвітництва та надання безоплатної правової допомоги Білоцерківського місцевого центру у Київській області Лобчинська Юлія.

Прийом громадян в Галайківській сільській раді з приводу сплати земельного податку фізичними особами та податкових пільг

Найпоширеніші питання щодо земельних правовідносин у жителів Київщини такі:

  • усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою;
  • погодження меж земельних ділянок;
  • розірвання договору оренди земельної ділянки, стягнення заборгованості за договором, внесення змін до договору;
  • визнання права власності на земельну ділянку;
  • безоплатне отримання земельної ділянки;
  • сплата земельного податку фізичними особами, податкові пільги.

Як юристи БПД змогли допомогти громадянам

До Білоцерківського місцевого центру з надання БВПД звернулась пані Тетяна (ім’я змінене). Вона є власницею будинку та земельної ділянки. Сусідка Тетяни встановила на її земельній ділянці дерев’яний паркан. Тетяна неодноразово просила сусідку розібрати паркан, але та не погоджувалась. Оскільки вирішити питання мирним шляхом не вийшло, жінка завернулась до землевпорядника та встановила межові знаки в натурі. Правил добросусідства не порушувала, що можуть підтвердити інші особи. Натомість сусідка звинуватила її у порушенні меж та зазіханні на її майно і звернулась до суду з позовом до Тамари, аби вона прибрала межові знаки. Працівниками Білоцерківського місцевого центру була надана консультація і роз’яснення правових питань, а також була складена заява правового характеру. Суд пристав на докази Тамари та відмовив сусідці у задоволені позовних вимог, визнавши дії клієнтки правомірними.

До центру звернулась Анастасія (ім’я змінене). Жінка хотіла розірвати договір оренди земельної ділянки та стягнути з орендаря на заборгованість з орендної плати за три роки. Орендар стверджує, що не сплачував орендну плату, оскільки не знав про зміну власника земельної ділянки. Клієнтка успадкувала земельну ділянку від бабусі, реєстрацію права власності здійснила належним чином.

Згідно довідки відділу Головного управління Держгеокадастру у Київської області земельна ділянка належить клієнтці і договірні зобов’язання між нею та агрофірмою зареєстровані з 2017 р. Крім того, клієнткою надсилалися орендарю рекомендовані листи, на які вона не отримала відповідей. Працівниками місцевого центру була надана правова консультація і була складена заява правового характеру. Суд позов задовольнив.

Місцевими центрами з надання безоплатної правової допомоги у Київській області забезпечується постійна робота з надання правової допомоги, посилення правових можливостей вразливих верств населення, проведення освітніх та інформаційних заходів, надання методичних рекомендацій органам місцевого самоврядування для вирішення проблем у правовий спосіб.