назад

Як на Волині система БПД захищає права дітей

На сьогодні захист прав та інтересів дитини є найважливішим завданням держави. Тому одним із орієнтирів системи безоплатної правової допомоги, як інституції держави, є здійснення правової освіти серед дітей. Із року в рік фахівці центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги розповідають юним мешканцям блакитноокої Волині про те, що робити, якщо їхні права порушуються, куди звертатися за допомогою, закликаючи їх бути уважними до захисту своїх прав та не залишатись наодинці зі своїми проблемами.

Наймасштабнішим із інтерактивних заходів, який реалізувався на Волині загалом та у Ковелі зокрема напередодні Міжнародного дня захисту дітей, є дитячий профорієнтаційний проект «100 ідей для дітей», участь у якому щороку брали сотні хлопчиків і дівчаток різного віку.

Основна мета заходу – показати юним ковельчанам можливості дорослого світу, дати можливість спробувати себе у різних професіях, щоб в майбутньому обрати професію до душі і реалізувати власний потенціал.На кілька годин парк культури і відпочинку імені Лесі Українки у Ковелі перетворювався на імпровізоване містечко, у якому спеціалісти різних професій захопливо та «з вогником в очах» ділились з малечею своїми вміннями та досвідом. Аби стати учасником заходу, кожна дитина мала отримати своєрідний «паспорт громадянина України» та влаштуватися на роботу. Пройшовши всіх роботодавців та заробивши чималу суму грошей – «гривників», діти купували смаколики в імпровізованій крамниці солодощів.

Фахівці Ковельського місцевого центру, презентуючи професію юриста, заохочували дітей у майбутньому обрати цей фах, а також розповідали, що юристи повинні не лише вміти працювати з паперами та нормами Закону, але й доносити свої знання до людей. Кожна дитина, відвідавши локацію системи БПД у «Місті професій» та відповівши на запитання, пов’язані з юридичною професією, отримувала подарунки – паспорт прав дитини, значок та ручку з логотипом системи. Правопросвітницькі заходи, інформаційні акції, флешмоби на найбільш актуальні в аспекті прав, свобод та обов’язків дитини теми. Всі ці ініціативи часто реалізуються працівниками центрів з надання БВПД Волині. А однією з найбільш поширених тем – булінг (цькування, залякування). Адже на сьогодні, то – одна з наболілих проблем, з якою діти часто зіштовхуються у повсякденному житті. Під час виховних годин у навчальних закладах закликаються до виявлення випадків і обов’язкової протидії булінгу не лише діти, а й вчителі. І, звичайно, домашнє насильство. Часто ці теми взаємопов’язані. Тому під час правопросвітницьких заходів спеціалісти центрів намагаються розкрити кожну з них окремо та провести паралелі, за якими ці явища і шляхи протидії їм відрізняються. Адже не у всіх випадках при булінгу і домашньому насильстві щодо дітей підійде однаковий алгоритм дій. Так, коли у протидії булінгу переважно зацікавлені батьки, то, якщо вони є агресорами в сім’ї, їхня зацікавленість у протидії насильству може бути мінімальна і потрібно залучати інших осіб чи відповідні служби. Разом із тим, фахівцями центрів звертається увага на відповідальність неповнолітніх за вживання алкогольних та тютюнових виробів, наркотичних засобів.

Під час проведення різноманітних правопросвітницьких заходів використовуються й інтерактивні методи, серед них – правові відеосалони та кінозали. Діти залучаються і до рольових ігор, під час яких вони можуть взяти участь у вирішенні тієї чи іншої життєвої ситуації.

Варто наголосити й на співпраці Регіонального та Луцького місцевого центру з координаторами Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA для спільного інформування дітей про їхні права.

Діти – та категорія осіб, яка, відповідно до законодавства, має право на безоплатну вторинну правову допомогу. Прикладом успішного захисту прав неповнолітнього є справа, в якій юристка Луцького місцевого центру Тетяна Євчук допомогла неповнолітньому позбавити його матір, яка не виконувала своїх обов’язків щодо дитини, батьківських прав.У позовній заяві до суду вимогу щодо позбавлення батьківських прав було аргументовано тим, що після народження хлопця за заявою матері його було направлено у Волинський обласний спеціалізований будинок на повне державне утримання, звідти – у дитячий будинок сімейного типу, де й проживав на час звернення. Увесь цей час він перебував на утриманні вихователів, яких й називав «мама» та «тато».

Біологічна мати своїх батьківських обов’язків, зокрема обов’язку виховувати та утримувати дитину до досягнення нею повноліття, ніколи не виконувала, не здійснювала жодних дій, спрямованих на їх виконання, жодним чином не цікавилася життям та станом здоров’я сина, не навідувала його та не вчинила жодних дій, які б свідчили про її бажання відродити сім’ю або хоча б спілкуватися з сином та мінімально піклуватися про нього.

Такі обставини послугували обґрунтуванням того, що за пунктом 2 частини першої статті 164 СК України, яким визначено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов’язків по вихованню дитини, є підстави для позбавлення матері хлопця батьківських прав. Суд погодився із аргументами представника неповнолітнього і позбавив батьківських прав біологічну матір підлітка.  Таким чином, хлопець отримав право на соціальну допомогу та право в подальшому, за бажання, бути усиновленим особами, яких називав батьками і користуватися такими ж правами як рідні діти у стосунках з батьками.

Коментар юристки Луцького місцевого центру Тетяни Євчук
Тобто дитина сама може звертатися до суду з вимогою позбавити її батьків батьківських прав?
Так. Це право їй забезпечують міжнародні договори, учасником яких є Україна, та ст. 165 СК України, що надає право дитині звернутися до суду з позовом про позбавлення батьківських прав, якщо вона досягла чотирнадцятирічного віку.