назад

Як не стати жертвою торгівлі людьми?

Що таке трудова експлуатація? Як не стати жертвою торгівлі людьми? Чи існують механізми протидії торгівлі людьми? Відповіді на ці питання дізнавалися клієнти пробації 28 липня 2020 року під час інформаційного заходу «Життя на продаж» в м. Ізмаїл.

Відповідно до Закону України «Про протидію торгівлі людьми» торгівля людьми – здійснення незаконної угоди, об’єктом якої є людина, а так само вербування, переміщення, переховування, передача або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, у тому числі сексуальної, з використанням обману, шахрайства, шантажу, уразливого стану людини або із застосуванням чи погрозою застосування насильства, з використанням службового становища або матеріальної чи іншої залежності від іншої особи, що відповідно до Кримінального кодексу України визнаються злочином.

Одним з найпоширеніших видів торгівлі людьми є трудова експлуатація. У відео, яке переглянули під час заходу присутні, були показані маркери, що можуть свідчити про трудове рабство.


Аби не стати рабом, слід дотримуватися таких правил:

1.Не вірте рекламі фірми, яка не відповідає вимогам законодавства України (не вказує повної назви фірми, її адреси, номеру ліцензії та органу ліцензування, що її видав). Торгівці людьми можуть ввести Вас в оману, використовуючи:

  • різноманітні фірми-посередники з працевлаштування за кордоном
  • туристичні, шлюбні та модельні агенції, служби знайомства, агенції шоу –бізнесу
  • оголошення, рекламу в ЗМІ та Інтернеті
  • незнайомих людей, а часом навіть, як зазначалось вище, Ваших родичів, друзів, сусідів, знайомих.

2. Не ведіть переговори про навчання, працевлаштування чи шлюб наодинці з агентом.
Запросіть взяти участь у переговорах довірену особу – це може бути Ваш юрист або хтось із Ваших близьких.

3. Перевірте, чи має фірма ліцензію на надання відповідних послуг (навчання, працевлаштування за кордоном).

4. Зв’яжіться з Посольством країни, куди Ви плануєте подорож та дізнайтесь про правила щодо працевлаштування або навчання іноземців.

5. Особисто оформлюйте пакет документів та самі сплачуйте за послуги. Це не дасть можливості торгівцям людьми втягнути Вас у боргову залежність або вчинити злочин стосовно інших осіб за Вашими документами. Не користуйтеся послугами незнайомих осіб, які пропонують Вам допомогу в оформленні виїзних документів, продовженні терміну перебування на території іноземної держави.

А ще варто пам’ятати, що потрапити в трудове рабство можна й не виїжджаючи за межі України. Тож у випадках працевлаштування краще звернутися за консультацією до юристів.