назад

Як не втратити своє майно, укладаючи договір довічного утримання

Для багатьох людей похилого віку, які є самотніми та не мають змоги себе утримувати самостійно, рано чи пізно, постає логічне питання — як дожити до глибокої старості? І в таких випадках, договір довічного утримання є саме тим інструментом. Однак, пошук «гарантів» безтурботної старості може обернутись ще однією проблемою. Адже, внаслідок юридичної необізнаності, подекуди літні люди залишаються на вулиці, без майна та обіцяної допомоги.

Подібна історія сталася на Вінничині. До Вінницького бюро правової допомоги зателефонувала жінка літнього віку та повідомила, що негайно потребує правової допомоги щодо розірвання договору довічного утримання.

Оскільки старенька внаслідок інвалідності не мала змоги самостійно пересуватися, начальник Вінницького бюро правової допомоги Олег Педина приїхав до неї. Жінка розповіла, що два роки тому вона почала спілкуватися з молодою сім’єю,  яка спочатку щотижня до неї навідувалась, привозила гостинці та частково допомагали по господарству. Це дуже тішило стареньку. Під час чергового візиту молоді люди запропоновували бабусі укласти договір довічного утримання. Зі свого боку, вони обіцяли повне матеріальне утримання, забезпечення одягом, ліками та повноцінним харчуванням. Натомість бабуся мала передати їм у власність все своє майно – будинок та земельну ділянку.

Трохи поміркувавши, старенька вирішила укласти договір, оскільки молоді люди вселяли довіру та добре ставились до неї. Однак, за півроку про останніх залишилась лише згадка. Життя літньої жінки перетворилося на суцільних жах. Залишившись в безпорадному стані, вона змушена була просити сусідів та сторонніх людей купити хліба та ліків. Окрім цього, мучили докори сумління, що все її майно перейде у власність непорядних людей.

«Надіславши запити до сільської ради, органів соціального захисту, поспілкувавшись із сусідами та вивчивши умови договору, я дійшов висновку, що є всі підстави для розірвання договору. Зібраними доказами було підтверджено, що набувачі не виконують взяті на себе обов’язки, не звертають уваги на потреби та стан здоров’я жінки, не забезпечують її харчуванням, медикаментами, необхідною допомогою, в тому числі, матеріальною і взагалі відмовились доглядати стареньку», – розповів юрист Олег Педина.

Узагальнивши всі аргументи та докази, що свідчили про невиконання умов договору, начальник бюро склав позовну заяву та направив її до суду. За результатами чотирьох судових засідань, які тривали близько шести місяців, суд задовольнив позовні вимоги в повному обсязі, договір довічного утримання — розірвано.

Таким чином, завдяки діям начальника Вінницького бюро правової допомоги Олега Педини права та інтереси клієнтки були захищені, майно повернуто законному власнику.

Отже, що ви повинні знати, коли вам пропонують укласти договір довічного утримання?

Консультує начальник Вінницького бюро правової допомоги Олега Педина.

Що таке договір довічного утримання?

За даним договором одна сторона – відчужувач, передає у власність другій стороні – набувачеві майно, яке має значну цінність, взамін чого набувач зобов’язується забезпечувати відчужувача утриманням та (або) доглядом довічно.

Для договору довічного утримання (догляду) передбачена обов’язкова письмова форма та нотаріальне посвідчення.

Які обов’язки сторін за договором довічного утримання (догляду)?

Договором можуть бути визначені всі види матеріального забезпечення, а також усі види догляду (опікування), якими набувач має забезпечувати відчужувача. Матеріальне забезпечення, яке щомісячно має надаватися відчужувачу виражається в конкретній грошовій оцінці.

Відчужувач має право проживати в будинку/квартирі, яка перейшла набувачеві.

Набувач не має права до смерті відчужувача передавати у власність (продавати, дарувати) отримане ним майно іншій особі.

Варто пам’ятати, що набувач зобов’язаний у разі смерті відчужувача поховати його, навіть якщо це не було передбачено договором.

Як розірвати договір довічного утримання?

Якщо ж після укладення договору набувач не виконує або неналежно виконує умови договору, це може бути підставою для його розірвання. В такому випадку, витрати, зроблені набувачем на утримання та (або) догляд відчужувача, не підлягають поверненню.

Даний договір також може бути розірваний на вимогою набувача, якщо він немає змоги виконувати його з істотних підстав. В такому разі, суд може залишити за набувачем право власності на частину майна, з урахуванням тривалості часу, протягом якого він належно виконував свої обов’язки за договором.

Договір довічного утримання може бути розірваний в судовому порядку.

Отже, приймаючи рішення укласти такий договір, спершу, вам необхідно впевнитись в людях, з якими ви маєте будувати договірні відносини.

Яка відмінність договору довічного утримання від договору купівлі-продажу?

Договір довічного утримання є альтернативою договору купівлі-продажу, однак, при цьому, майно передається вами лише за певних умов, які чітко визначаються в договорі.

Укладаючи такий договір, ви насамперед ставите за мету отримання матеріального забезпечення, догляду та інших послуг, яких ви потребуєте. Та у разі порушення таких умов, таких договір можна розірвати.

Слід також пам’ятати, що особа, якій ви передаєте своє майно за договором, за вашого життя не може ним розпоряджатися (продавати, дарувати), що є вашою гарантією.

Разом з тим, ніхто не може бути застрахованим від недобросовісних дій, тому укладаючи такі договори бажано спершу отримати правову консультацію, зокрема, через систему безоплатної правової допомоги.