назад

На Хмельниччині відбувся онлайн-семінар про забезпечення права на безоплатну правову допомогу у громадах

Для представників територіальних громад Хмельницької області організували онлайн-семінар «Забезпечення права на безоплатну правову допомогу у громадах Хмельниччини». Про те, як мешканці громад можуть отримати безоплатну правову допомогу, а громади – зміцнити свою правову спроможність, розповіли директорка Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Хмельницькій області Наталія Стьопіна та керівник Хмельницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Григорій Гоцький. Окремо очільниця регіонального центру презентувала учасникам проєкт з відновного правосуддя.

Захід відбувся на базі Хмельницького регіонального відділення Асоціації міст України в межах співпраці системи безоплатної правової допомоги та Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України».

Як зазначила т.в.о. виконавчого директора регіонального відділення Тетяна Крупа, не всі громади нині мають змогу утримувати потужні юридичні служби. Тому співпраця із системою безоплатної правої допомоги – це можливість отримати доступ до професійних інструментів та кращих практик.

Директорка регіонального центру Наталія Стьопіна розповіла учасникам семінару про особливості надання безоплатної правової допомоги в Україні: які види юридичної допомоги можна отримати в місцевих та регіональних центрах з надання безоплатної вторинної правової допомоги, які категорії громадян є суб’єктами надання безоплатної вторинної правової допомоги, який порядок реалізації права осіб на таку допомогу тощо.

Про напрацювання Хмельницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги поінформував його очільник Григорій Гоцький. Він, зокрема, поділився досвідом співпраці з громадами, утвореними на території обслуговування місцевого центру.

Окремим питанням присутні розглянули, як проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення», допомагає вивести неповнолітніх, які вперше вчинили кримінальний проступок або нетяжкий злочин, із кримінального процесу.

Наталія Стьопіна пояснила умови застосування відновного підходу до здійснення правосуддя, принципи відновного правосуддя та порядок реалізації проєкту.

«Загалом у 2019–2021 роках, за час дії Програми відновного правосуддя в Україні, в ній взяли участь 240 неповнолітніх. Понад 200 дітей вже успішно пройшли передбачені угодами про застосування Програми заходи з розвитку особистості, корекції поведінки та ресоціалізації. Станом на 1 жовтня цього року 158 неповнолітніх звільнені від кримінальної відповідальності або кримінальні провадження стосовно них закрито. Щодо 50 неповнолітніх кримінальні провадження перебувають на розгляді судів. Такі результати впровадження проєкту в нашій державі», – повідомила керівниця регіонального центру.

Довідково. Асоціація міст України – стратегічний партнер системи безоплатної правової допомоги в поліпшенні доступу мешканців громад до безоплатної правової допомоги. Меморандум по співпрацю Координаційний центр з надання правової допомоги та Всеукраїнська асоціація органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України» підписали минулоріч. Мета співпраці насамперед полягає в консолідації зусиль, спрямованих на реалізацію та захист прав і свобод людини та громадянина, зокрема в частині захисту прав та інтересів територіальних громад.