назад

Як стягнути додаткові витрати на утримання дитини

Що робити, коли аліменти на утримання дитини – лише 400 грн., грошей не вистачає навіть на найнеобхідніше? Тим більше, якщо дитина потребує лікування. У такому випадку можна не лише збільшити розмір аліментів, а й стягнути додаткові витрати на утримання дитини.

До Гайсинського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернулася Тетяна З., яка хотіла збільшити розмір раніше призначених аліментів та стягнути додаткові витрати на утримання дитини з інвалідністю. Цією справою зайнялась юристка місцевого центру Юлія Жук.

У 2017 році суд призначив аліменти в розмірі 400 грн. на утримання сина. Дитина з народження хворіє на дитячий церебральний параліч та має ще декілька супутніх захворювань. Грошей на лікування постійно не вистачає. А вийти на роботу жінка не може, оскільки хлопчик потребує постійного догляду.

Після того, як Тетяна розійшлася з чоловіком, батько дитини припинив спілкування зі своєю сім’єю, не відвідував сина та навіть припинив сплачувати аліменти. Тому жінка вимушена брати кошти на лікування дитини у своїх батьків, родичів та друзів. Однак, враховуючи що дитячий церебральний параліч – це невиліковна хвороба,  а можливо лише полегшити симптоми та підтримувати певний рівень комфортності життя, такі витрати є постійними.

Юристка системи БПД склала та подала до суду дві позовні заяви про збільшення розміру аліментів та про стягнення додаткових витрат на утримання дитини. Були зібрані докази, підтверджуть витрати на утримання дитини, що не перекриваються сплаченими аліментами, та які викликані станом здоров’я хлопчика. Дитина перенесла операцію, проводився курс реабілітації та витрачені кошти на медичні препарати. Всі ці витрати в загальному склали понад 28,6 тис. грн. Тому у позові була зазначена сума 14,3 тис. грн.

Невдовзі судом було ухвалено рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі по кожній справі.

Коментує спеціаліст Гайсинського місцевого центру з надання БВПД Юлія Жук.

Що таке додаткові витрати на утримання дитини?

Згідно зі ст.185 Сімейного кодексу України той з батьків, з кого присуджено стягнення аліментів на дитину, а також той з батьків, до кого вимога про стягнення аліментів не була подана, зобов’язані брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо).

Звідси випливає, що витрати мають бути зумовлені лише особливими обставинами, такими як хвороба, каліцтво, розвиток здібностей.

Додатковими витратами, які підлягають стягненню є:

періодичні витрати на лікування дитини (в тому числі на оздоровлення);

систематичні витрати, понесені у зв’язку з каліцтвом дитини чи постійною хворобою;

витрати на гуртки, заняття, які розвивають конкретні здібності дитини.

Хто може стягнути додаткові витрати на дитину?

Додаткові витрати на утримання дитини може стягнути лише той з батьків, з ким проживає дитина. Стягуючи додаткові витрати матір/батько повинні довести наявність таких витрат відповідними чеками, квитанціями. Не варто забувати про те, що кожна сторона в суді повинна довести те, на що вона посилається.

Відповідно до Постанови Пленуму ВСУ №3 від 15.05.2006 р. «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» для стягнення додаткових витрат, викликаних  особливими  обставинами, можна притягати лише батьків. У цих випадках ідеться про фактично зазнані або  передбачувані  витрати, тому їх необхідно визначати у твердій грошовій сумі.

При одночасному розгляді вимог про стягнення  аліментів  і додаткових витрат вони мають бути визначені у рішенні окремо.

Яку суму можна стягнути?

Сума, яка підлягає стягненню за додаткові витрати на утримання дитини, залежить від суми витрат, які підтверджені в суді чеками.

Згідно з Сімейним кодексом України, батьки зобов’язані утримувати своїх дітей у рівних частках. Тому, стягуючи додаткові витрати на утримання дитини, Ви повинні розраховувати на те, що від витраченої суми суд стягне з батька/матері дитини лише половину.

Варто пам’ятати, що додаткові витрати на дитину стягуються разово або періодично. Як платіж разовий, то стягуються понесені витрати на лікування та розвиток здібностей дитини. При кожних наступних витратах на лікування Вам потрібно буде знову звертатися в суд з позовом про їх стягнення.

Як періодичні платежі стягуються додаткові витрати, пов’язані з каліцтвом чи хронічною, вродженою хворобою дитини. Суд може зобов’язати батька/матір сплачувати кошти на додаткові витрати щомісячно, щоквартально тощо.

Чи потрібно сплачувати судовий збір за подання позову про стягнення додаткових витрат на дитину?

Відповідно до положень ч.3 ст.5 Закону України «Про судовий збір», за подачу позовної заяви до суду про стягнення додаткових витрат на утримання дитини, позивач звільняється від сплати судового збору.

Яка процедура стягнення додаткових витрат на утримання дитини?

Процедура стягнення додаткових витрат починається з подання до суду позовної заяви. Позивачу слід обов’язково надати докази, на яких ґрунтуються його позовні вимоги. Якщо ці документи не можуть бути отримані позивачем самостійно, вони витребовуються  за відповідним запитом суду. Для цього зацікавленій особі необхідно подати заяву про забезпечення доказів.

Доказами, що підтверджують наявність особливих обставин, що спричинили додаткові витрати на дитину, можуть бути документи, які свідчать, наприклад, про витрати на придбання спеціальних інструментів, призначених для розвитку здібностей дитини (музичного інструменту або спортивного спорядження тощо), витрати на навчання дитини у платному навчальному закладі, на заняття у музичних, мистецьких або спортивних закладах, на додаткові заняття, висновки МСЕК, довідки медичних закладів та інші документи, що підтверджують відповідний стан здоров’я дитини (хвороба, каліцтво), і свідчать про необхідність додаткових витрат на лікування (придбання ліків, спеціальний медичний догляд, санаторно-курортне лікування тощо).

Чи можна стягнути додаткові витрати на повнолітні доньку/сина?

Згідно з нормами Сімейного кодексу України, додаткові витрати стягуються на неповнолітніх дітей. Можливість стягнення додаткових витрат на повнолітніх доньку/сина законодавством не передбачена.

Аналіз судової практики, зокрема Постанов ВСУ також дає можливість стверджувати, що додаткові витрати на повнолітніх дітей не стягуються. Суди зобов’язані враховувати додаткові витрати на повнолітніх доньку/сина при стягненні аліментів.