назад

Інколи трапляються випадки, коли один з батьків умисно ухиляється від обов’язку щодо виховання та утримання своєї дитини, яка живе за кордоном, або ж відмовляється сплачувати аліменти згідно з рішенням іноземного суду. З листопада 2017 року до системи безоплатної правової допомоги надійшла 51 заява від клієнтів щодо міжнародного стягнення аліментів на дітей. Найчастіше заяви стосувалися питання щодо визнання та виконання рішення іноземного суду в Україні.

«Зобов’язання щодо утримання батьками своїх дітей до досягнення ними повноліття передбачено як національним, так і міжнародним законодавством. Цей обов’язок є незмінним для всіх батьків, незалежно від того, перебували вони в офіційному або «цивільному» шлюбі, проживають в одній країні чи в різних», – зазначила перша заступниця директора Координаційного центру з надання правової допомоги Оксана Василяка.

У 2007 році у Гаазі держави-учасниці, серед яких і Україна, підписали Конвенцію про міжнародне стягнення аліментів на дітей та інших видів сімейного утримання. Цим міжнародним документом, зокрема, визначений чіткий механізм щодо спрощеного порядку стягування та одержання заявником аліментів з-за кордону. А також – передбачено право заявника на безоплатну правову допомогу.

 Звернення про стягнення  аліментів та  додані  до нього документи  надсилаються для передачі з-за кордону через Міністерство юстиції України до Координаційного центру з надання правової допомоги. Потім скеровуються до одного з місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

З листопада 2017 року до системи БПД через Міністерство юстиції України надійшла 51 заява. З них 45 заяв про визнання та виконання рішення іноземного суду, та по три заяви щодо винесення рішення про стягнення аліментів та встановлення батьківства, а також виконання рішення суду.

Більшість заяв надійшла з Республіки Польща, Чеської та Латвійської Республік.

Найбільшу кількість заяв, які надійшли від іноземних громадян,  відповідно до юрисдикції було скеровано до Хустського (8), Рівненського (3), Тернопільського (3) та Львівського (3) місцевих центрів.

 Для представництва інтересів громадян іноземних держав у суді та складення процесуальних документів було призначено 34 працівники місцевих центрів та видано 17 доручень адвокатам, які залучаються для надання БВПД.

Так, станом на 1 грудня цього року, за результатами судового розгляду 22 клопотання було задоволено, сім – залишено судом без розгляду та повернуто матеріали заявнику через відсутність достатніх доказів у матеріалах справи. У задоволенні трьох клопотань про визнання та виконання рішення іноземного суду було відмовлено, щодо 9 клопотань триває судовий розгляд.

Одним із успішних прикладів надання БПД працівниками місцевих центрів  з надання БВПД за такими категоріями справ є досвід Тернопільського  місцевого центру.

До Міністерства юстиції України звернулась пані Анастасія із заявою про визнання та виконання на території України рішення польського суду про стягнення підвищеного розміру аліментів. Заява та додані до неї матеріали були скеровані до Тернопільського місцевого центру з надання БВПД. Представляти інтереси клієнтки у суді було уповноважено адвоката Оксану Дяків, яка співпрацює з системою БПД.

Вивчивши документи, адвокат склав та подав до Бережанського районного суду Тернопільської області клопотання про визнання та виконання на території України рішення польського суду. Проте український суд першої інстанції, пославшись на те, що до клопотання не було додано повну копію рішення, а додано лише його резолютивну частину, ухвалив клопотання залишити без розгляду.

Не погодившись із таким рішенням, адвокат Оксана Дяків звернулась із апеляційною скаргою до Тернопільського апеляційного суду. У результаті  ухвалу Бережанського районного суду Тернопільської області було скасовано та справу направлено для продовження розгляду до суду першої інстанції.

За результатами повторного судового розгляду ухвалою Бережанського районного суду Тернопільської області клопотання про визнання та виконання на території України рішення польського суду було задоволено. Зокрема, надано дозвіл на примусове виконання рішення польського суду у справі про стягнення збільшеного розміру аліментних платежів з 200 до 400 польських злотих, для утримання неповнолітньої дочки, починаючи з 14 грудня 2016 року.