назад

Як система БПД співпрацює з органами місцевого самоврядування на Чернігівщині

7 грудня в Україні відзначають день місцевого самоврядування. Органам місцевого самоврядування відведена одна з ключових ролей в житті та функціонуванні держави, особливо зараз, коли в умовах реформ, по всій Україні створюються об’єднані територіальні громади. Особливу увагу хочеться звернути на те, що проблеми громадян найбільш дотичні саме органам місцевого самоврядування. Вирішення земельних питань, отримання дозволів, вирішення спорів між сусідами, управління комунальним майно та благоустрій населених пунктів – короткий перелік питань, з вирішенням  яких в своїй повсякденній діяльності стикаються  працівники ОМС.  В цей день,  буде доречним висвітлити те, як система безоплатної правової допомоги Чернігівщини співпрацює з ОМС.

Чернігівська область третя  за площею область в Україні і, притому, одна з областей з найнижчим показником щільності населення, що  ускладнює інформування населення про можливість отримати безоплатну правову допомогу. Цей факт посилює роль розміщення зовнішньої реклами, яку бачать, як жителі, так і гості міста, які приїхали до Чернігова з інших населених пунктів області.

Чернігів, без перебільшення, є серцем області і майже кожен житель періодично відвідує Чернігів. Для вирішення цього питання директор Регіонального центру з надання БВПД у Чернігівській області Ірина Протченко, в ході робочої зустрічі з заступником Чернігівського міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради –   керуючим справами виконкому Сергієм Фесенком, заручилась підтримкою в питанні розміщення зовнішньої реклами як соціальної.

За 2020 рік працівниками системи БПД було підготовлено та надано 62 методичні рекомендації ОМС, що стосувались земельних, спадкових, сімейних, питань, а також щодо порядку отримання безоплатної правової допомоги. Надання методичних рекомендацій має на меті підвищення правової спроможності громад та інформування населення про зміни, які відбуваються в законодавстві, що дозволяє підвищити правову обізнаність мешканців громад.

Особливе місце ОМС відіграють в процесі перенаправлення громадян, що звернулись за правовою допомогою. Не  у всіх громадах є юрисконсульти, які можуть надати правову допомогу громадянам. В таких випадках, працівники ОМС роз’яснюють можливість звернутись за правовою допомогою до центру чи бюро правової допомоги, де вони можуть отримати своєчасну та повноцінну правову допомогу.

Відбувається активна співпраця з ОМС і в напрямі протидії насильству. Працівники Ніжинського місцевого центру з надання БВПД входять до складу Координаційної  ради  з гендерних питань, проблем сім’ї, запобігання та протидії домашньому насильству, торгівлі людьми при виконавчому комітеті Ніжинської міської ради,   мобільної бригади соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статті у м.Ніжині , а також   комісії з прав захисту дітей   Варвинської об’єднаної територіальної громади.

З метою  спрощення доступу жителів територіальних громад  до безоплатної правової допомоги та ефективного захисту їх прав,  ОМС затверджуються Програми надання безоплатної правової допомоги.  Серед основних завдань таких програм:  спрощення доступу громадян до безоплатної правової допомоги; розширення можливості надання первинної та вторинної безоплатної правової допомоги у цивільних та адміністративних справах; підвищення рівня правової обізнаності громадян про право на безоплатну правову допомогу; розвиток правової культури та правової освіти населення, тощо. На 2020 рік у Чернігівській області було прийнято тринадцять Програм надання правової допомоги.

Окрім цього, працівники центрів та бюро правової допомоги часті гості на заходах організованих громадами, зокрема, на сходах сіл та селищ. Правопросвітництво, під  участі в таких заходах, дозволяє донести правову інформацію майже до всіх жителів, що проживають у населеному пункті, адже сходи села – одна з найважливіших подій в житті громади.

Також, працівники центрів та бюро здійснюють виїзди до сільських та селищних рад з метою надання правової допомоги їх мешканцям, зокрема з земельних питань. За 2020 рік було здійснено та  проведено понад 300 виїзних консультувань, під час яких правову допомогу отримало понад  1400 громадян.