назад

Кожне дев’яте звернення щодо надання безоплатної вторинної правової допомоги, що надходить до системи БПД, – від військовослужбовців. Найчастіше питання стосуються соціального забезпечення чи державних гарантій. Щодо захисту в кримінальних справах, то це питання самовільного залишення військових частин, незаконного поводження зі зброєю тощо.

З 1 липня 2015 року по 31 жовтня 2020 року місцевими центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги було прийнято понад 41,2 тис. рішень про надання БВПД ветеранам війни. Це становить 13,8% від загальної кількості наданої БВПД.

«Найпоширеніші питання, з якими звертаються військовослужбовці, це нарахування пенсії, оскарження відмови у виділенні земельної ділянки, визнання незаконним звільнення з основного місця роботи, розірвання шлюбу, поділ майна. Найбільша кількість звернень ветеранів війни за безоплатною вторинної правовою допомогою надійшла до місцевих центрів у Житомирській, Дніпропетровській, Львівській, Вінницькій та Рівненській областях», – розповіла перша заступниця директора Координаційного центру з надання правової допомоги Оксана Василяка.

У фахівців системи БПД є багато успішних кейсів щодо захисту прав військовослужбовців у різних категоріях справ.

Ось одна історія. Військовослужбовця, учасника бойових дій звинувачували у вчиненні адміністративного правопорушення, а саме: самовольному залишенні військової частини, а також у нез’явленні вчасно без поважних причин на службу в умовах особливого періоду.

Чоловік з цим не погоджувався. Він дійсно був відсутній у військовій частині, але через те, що в цей час звертався за медичною допомогою та очікував результатів тесту на СОVІD-19. І про це є відповідні записи в медичній документації. Однак на однак на амбулаторному лікуванні він не перебував.

Військовослужбовець звернувся за допомогою до Білоцерківського місцевого центру з надання БВПД для захисту своїх прав у провадженні про притягнення його до адміністративної відповідальності. Центром був призначений адвокат, який співпрацює з системою БПД, Юрій Чередніченко. Адвокат зібрав вичерпну доказову базу, у результаті чого суд визнав вчинене клієнтом діяння малозначним та звільнив військовослужбовці від адміністративної відповідальності.

В активі фахівців системи БПД також багато успішних прав щодо поновлення на роботі мобілізованих осіб та отримання відшкодування виплати заробітної плати від роботодавця.

Так, до Сумського місцевого центру з надання БВПД звернувся чоловік щодо представництва його інтересів у суді у справі щодо поновлення його на роботі та виплати заробітної плати.

Чоловік тривалий час працював в Сумах на постійній роботі, однак у 2016 році його було мобілізовано, а в подальшому він уклав контракт з Міністерством оборони для подальшого проходження військової служби. Поки чоловік виконував свій військовий обов’язок із захисту України в зоні АТО/ООС, його було незаконно звільнено з роботи.

Досконально вивчивши матеріали справи, працівник центру подав відповідну позовну заяву до суду. За результатами розгляду якої чоловіка було поновлено на роботі, а також згідно з рішенням суду йому сплачено понад 130 тис. грн. заробітної плати за майже чотири роки.

Система БПД також надає правову допомогу військовослужбовцям у кримінальних справах, коли їх підозрюють у вчиненні кримінального правопорушення. З 1 січня 2013 по 31 жовтня 2020 до регіональних центрів з надання БВПД надійшло понад 12,6 тис. повідомлень про затримання від військових структур. Зокрема, найбільше надійшло від Військової служби правопорядку – понад 10 тис. та Військової прокуратури – 2,4 тис.

«Найпоширеніші правопорушення, які вчиняють військовослужбовці, це невчасне прибуття на службу, самовільне залишення місць військової служби, незаконне зберігання зброї та боєприпасів тощо», – говорить Оксана Василяка.

Ще одна історія. Військовослужбовець-контрактник із Дніпропетровщини, який отримав відпустку на 10 днів, не повернувся вчасно на службу. Завадили складні сімейні обставини – треба було піклуватися про хворого батька та молодшого брата. Згідно з чинним законодавством йому загрожувало від 3 до 7 років позбавлення волі. Однак завдяки ефективному захисту адвоката, який співпрацює з системою БПД, суд взяв до уваги його несудимість, позитивну характеристику з місця проходження служби, а також з місця проживання, активну участь у громадському житті села. Тож суд призначив більш м’яке покарання, ніж передбачено законом, а саме – арешт строком на 6 місяців з відбуванням покарання на гауптвахті.

«Це яскраві приклади того, як доля людини залежала від професійності роботи адвокатів, які співпрацюють з системою БПД. І це стимул для всіх нас налагодити таку співпрацю між різними відомствами, щоб наші  громадяни завжди мали правовий захист», – зазначила Оксана Василяка.