назад

Як використовувати зображення та фото, не порушуючи авторські права, роз’яснюють юристи системи БПД Сумщини

Дуже часто під час виготовлення презентації, банера, дизайну сайту виникає потреба у використанні різноманітних графічних зображень. І буде добре, якщо у вас є власноруч зроблене фото або інші візуальні матеріали. На практиці ж, має місце використання чужих світлин. Тож у яких випадках порушуються авторські права, розповів юрист Регіонального центру з надання БВПД у Сумській області Олексій Рибалка у рубриці «Правовий лікбез» на телеканалі «ATV».

Юрист зазначив, що відповідно до міжнародних нормативно-правових актів та законодавства України, фотографічні твори охороняються як об’єкти авторського права. Для будь-якого використання фото потрібно отримати згоду власника авторських прав з одночасною виплатою йому авторської винагороди. Але навіть якщо таке використання підпадає під випадки вільного, Закон зобов’язує вказувати ім’я автора й джерело такого запозичення.

«Тому, якщо просто знайти в Інтернеті картинку, яка сподобалася, і використовувати її за спиною автора твору, то можна опинитися в статусі правопорушника й одержати претензію від автора з вимогою виплатити компенсацію за таке порушення», –

розповів Олексій Рибалка.

Також може скластися зворотня ситуація, коли ви опублікували авторське фото, а хтось використав його у власних, зокрема комерційних цілях.

Перш за все слід зазначити, що в Україні існує презумпція авторства, яка регламентує, що первинним суб’єктом, якому належить авторське право, є автор твору. За відсутності доказів іншого, автором твору вважається особа, зазначена як автор на оригіналі або примірнику твору. Це положення застосовується також і у разі опублікування твору під псевдонімом, який ідентифікує автора. Ця презумпція захищає Вас як автора фотографічного твору, покладаючи обов’язок доказування авторства та правомірності використання спірного фото на опонента.

«Крім цього, звертаю Вашу увагу, що авторське право на твір виникає внаслідок факту його створення. Для виникнення і здійснення авторського права не вимагається реєстрація твору чи будь-яке інше спеціальне його оформлення, а також виконання будь-яких інших формальностей», –

зазначив юрист.

Що ж стосується доказування Вашого авторства, то перший момент полягає у наявності у Вас оригіналу фотографічного твору (первинний, без використання програм для його обробки). Підійдуть також і зразки об’єкта, що відображений на спірному фото з інших ракурсів. Також вагоме значення матиме дата здійснення чи опублікування фото. Завжди вважається, що хто опублікував фото раніше, є його автором. Другий момент полягає в тому, чи буде відображатись у електронному форматі спірного фото в налаштуваннях модель фотоапарату, яким виконано фотографічний твір. Якщо ви є професійним фотографом, то ви легко зможете назвати марку та модель вашого фотоапарату і, за необхідності, надати його для огляду як доказ.

У разі, якщо в суді Ви доказуєте своє авторство, а також його порушення, відповідно до Закону України «Про авторські права та суміжні права» Ви автоматично маєте право на грошову компенсацію за неправомірне використання Вашого твору у розмірі 10 мінімальних заробітних плат. Так, Закон України «Про авторське право і суміжні права» встановлює розмір компенсації на рівні від 10 до 50 000 мінімальних заробітних плат.

Фото: https://www.freepik.com