назад

Фінансування системи безоплатної правової допомоги завжди було прозорим. Останніми роками близько 80% коштів з Державного бюджету України, які виділяються на систему БПД, йдуть на фінансування послуг адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, та на оплату праці юристів, які надають правову допомогу. Менш як 20% бюджетних коштів йдуть на управління системою БПД.

Все про оплату послуг адвокатів

Оплата послуг адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу (далі – БВПД), та відшкодування витрат, пов’язаних з її наданням, здійснюється виключно за бюджетною програмою «Оплата послуг та відшкодування витрат адвокатів з надання безоплатної вторинної правової допомоги», бюджетні призначення якої визначені Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік».

У 2021 році за Бюджетною програмою виділено 385,2 млн грн. Протягом року помісячний розподіл бюджетних призначень за цією бюджетною програмою є нерівномірним. Це пов’язано з особливостями формування видаткової частини державного бюджету, що своєю чергою залежить від формування його дохідної частини.

Розподіл бюджетних призначень, передбачених за бюджетною програмою «Оплата послуг та відшкодування витрат адвокатів з надання безоплатної вторинної правової допомоги» впродовж року

Водночас за оперативною інформацією центрів з надання БВПД станом на 1 червня 2021 року загальна сума зареєстрованих фінансових зобов’язань перед адвокатами, з якими центрами з надання БВПД укладено контракти, становить 91,8 млн грн, у той час як бюджетні призначення, передбачені на цей період, становлять 77,1 млн грн. Отже, сума зобов’язань перед адвокатами перевищує розмір асигнувань за Бюджетною програмою на січень – травень 2021 року на 14,7 млн грн, або на 16,1%, що призводить до виникнення кредиторської заборгованості перед адвокатами, які надають послуги БВПД у цілому по Україні. Так, обсяг кредиторської заборгованості, зареєстрованої в органах Державної казначейської служби України на кінець травня цього року, за бюджетною програмою «Оплата послуг та відшкодування витрат адвокатів з надання безоплатної вторинної правової допомоги» становить 19,4 млн грн.

У наступних місяцях заплановане поступове збільшення асигнувань за цією Бюджетною програмою, що дозволить повністю розрахуватися з адвокатами, які надають безоплатну вторинну правову допомогу.

Також зазначаємо, що планування видатків за Бюджетною програмою на 2021 рік здійснено з урахуванням наявних даних попередніх та поточного періодів. Зокрема, враховано розширення переліку категорій осіб, які мають право на БВПД згідно зі ст. 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу». Так, новими суб’єктами права на БВПД стали: викривачі корупції (з 1 січня 2020 року), громадяни України-власники земельних ділянок, які проживають у сільській місцевості (з 16 січня 2020 року), особи, які звернулися із заявою про визнання особою без громадянства (з 18 жовтня 2020 року). Також враховано зростання рівня прожиткового мінімуму для працездатних осіб, середній розмір якого в 2021 році становитиме 2 тис. 333 грн.

На обслуговування клієнтів йде переважна частина бюджетних коштів  

Понад 80% бюджетних коштів, які виділяються на систему БПД, йдуть на обслуговування клієнтів. Частина коштів йде на фінансування послуг адвокатів, решта – на оплату праці юристів, які надають правову допомогу.

Наприклад, у 2020 році на фінансування системи БПД з державного бюджету було витрачено 777,7 млн грн. З них за бюджетною програмою «Оплата послуг та відшкодування витрат адвокатів з надання безоплатної вторинної правової допомоги» 351,5 млн грн (це 45%), а за програмою «Забезпечення формування та функціонування системи безоплатної правової допомоги» – 426,2 млн грн (тобто 55% коштів). За п’ять місяців 2021 року на фінансування системи БПД з державного бюджету було витрачено 255,2 млн грн, з них за бюджетною програмою «Оплата послуг та відшкодування витрат адвокатів з надання безоплатної вторинної правової допомоги» – 72,4 млн грн (це 28%), а за програмою «Забезпечення формування та функціонування системи безоплатної правової допомоги» – 182,8 млн грн (тобто 72%).

Саме за бюджетною програмою «Забезпечення формування та функціонування системи безоплатної правової допомоги» фінансується зарплата юристів та інших працівників центрів. Крім того, ці кошти йдуть на відрядження працівників, оренду приміщень, оплату комунальних послуг та енергоносіїв, придбання меблів та обладнання, оплату телефону та інтернету, ремонт та обслуговування техніки тощо.

Нагадуємо, що лише захист осіб у кримінальному процесі є виключними повноваженнями адвокатів, які співпрацюють з системою БПД, а ось представляють інтереси громадян у цивільних та адміністративних справах не лише адвокати, а й штатні юристи центрів з надання БВПД. Так, у січні – травні 2021 року у 48% випадків БВПД у цивільних та адміністративних справах допомогу надали адвокати, а у 52% – юристи, які працюють у системі БПД.

З початку 2021 року адвокати, які співпрацюють з системою БПД, отримали 53,5 тис. доручень для надання БВПД. Зокрема, для захисту у кримінальних справах та у випадках затримання та арешту – 38,9 тис. доручень, для здійснення представництва інтересів або складання процесуальних документів у цивільних та адміністративних справах – 14,6 тис. доручень. Юристи представляли інтереси клієнтів у 16 тис. цивільних та адміністративних справ.

Крім того, юристи надають безоплатну первинну правову допомогу (надання правових роз’яснень, складення правових документів). Лише за п’ять місяців цього року юристи місцевих центрів та бюро надали правових консультацій у 256 тис. випадків та  30,4 тис. правових консультацій – за єдиним номером системи БПД.

Минулого року видатки на оплату послуг адвокатів, оплату роботи юристів центрів та інші видатки, безпосередньо пов’язані з наданням БПД, склали 634,3 млн грн. Це майже 82% у загальній структурі видатків системи БПД. За п’ять місяців 2021 року такі видатки склали приблизно 182,9 млн грн, що становить 72% загальної структури видатків системи БПД за аналогічний період.

У 2021 році на фінансування системи БПД у Державному бюджеті передбачено 954,8 млн грн, з них 385,2 млн грн (тобто 40%) – на оплату послуг адвокатів та 333,5 млн грн (це 35%) – на оплату роботи юристів, які безпосередньо надають безоплатну правову допомогу.