назад

Як захистити дитину від кібербулінгу – обговорили на Кельменеччині

Анонімні погрози, кібербулінг,  тролінг, хейтинг, кіберсталкінг, секстинг – усе це сучасні різновиди цькування в інтернеті. Така форма насильства набирає масштабніших обертів. Не лише діти, але й батьки часто не розуміють, як себе поводити в інтернеті та яким чином захистити дитину від віртуального насильства. Для того, аби розібратися та сформувати певні рекомендації для батьків та дітей, у Кельменецькій селищній раді провели круглий стіл за участю  працівників соціальної сфери та місцевого центру з надання БВПД.

Учасники зустрічі обговорили низку важливих і актуальних питань: які  головні небезпеки в інтернеті; чим небезпечний кібербулінг; наскільки  віртуальне інтернет-середовище відрізняється від реального; кібербулінг та законодавство. Пропонуємо відповіді та рекомендації від спеціалістів на найпопулярніші питання про кібербулінг та як не стати його жертвою.

Яку загрозу несе кібербулінг?

Людмила Попович, директор Кельменецького селищного центру соціальних служб:

«Кібербулінг, як і будь-яке інше цькування, насамперед небезпечний для психологічного здоров’я його жертв. Дослідження показують, що цькування часто призводить людей (особливо дітей та підлітків) до депресії та інших розладів, у них знижується самооцінка, вони виявляються в ізоляції».

Як розпізнати, що Ваша дитина чи близька Вам людина піддається кібербулінгу? 

Інна Комерзан, начальник служби у справах дітей Дністровської райдержадміністрації:

«Серед основних ознак – часті зміни настрою, нервові відповіді на запитання, для дітей – спроби уникнути спілкування з однолітками, пропустити відвідування школи і видалення профілів із соціальних мереж. Звичайно, жоден із цих ознак не є гарантією того, що над людиною знущаються, але вони точно повинні викликати занепокоєння у близьких».

 Як вберегти дитину від кібербулінгу?

Руслана Грифлюк, головний спеціаліст служби у справах дітей Кельменецької селищної ради:

«Технічними рішеннями,  фейсбук, інстаграм та інші соціальні мережі дозволяють позбутися від неприємних коментарів і повідомлень за допомогою налаштувань. Ви також можете заборонити людям відзначати себе в записах і на фотографіях. Зрештою, кривдників можна просто заблокувати. Якщо Ви самі не знаєте як це зробити, серед налаштувань соціальної мережі завжди є онлайн-помічник, де розписано як це зробити». 

Що робити щоб зменшити ризик кібербулінгу для своєї дитини?

Оксана Корогода, начальник відділу соціального захисту населення сім’ї, дітей та молоді:

«Будьте уважними до дитини: уважно вислуховуйте дитину щодо її вражень від інтернет-середовища; звертайте увагу на тривожні ознаки після користування інтернетом, які можуть вказувати на те, що дитина стала жертвою (засмучена чимось, відмовляється спілкуватися тощо)».

Кібербулінг та законодавство: як захистити себе?

Юлія Олійник, в.о директора Кельменецького місцевого центру з надання БВПД:

«Цькування в соцмережах – зовсім не забавки, а серйозне порушення прав інших, яке може закінчитися в суді, а вчасна фахова допомога зможе захистити Вас та Ваших близьких від нових викликів сьогодення. За булінг (цькування) неповнолітньої чи малолітньої особи передбачений штраф від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин. Якщо булінг (цькування) вчинить дитина у віці до 16 років – відповідатимуть її батьки або особи, що їх заміняють. До них будуть застосований штраф  від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин».

Куди звертатися по допомогу?  

Національна дитяча «гаряча» лінія. Професійні психологи і юристи Національної дитячої «гарячої» лінії допоможуть розібратися зі складнощами й вирішити будь-яку проблему, пов’язану з цькуванням в онлайні. Безкоштовний номер: 0 800 500 225 або короткий номер: 116 111 (безкоштовно з усіх мобільних). Лінія є анонімною та конфіденційною. Працює в будні з 12:00 до 16:00.

Поліція. Можна звернутися за номером 102 (цілодобово).

Правова допомога. Якщо потрібна безоплатна правова допомога чи порада, звертайтеся до найближчого місцевого центру чи бюро правової допомоги, дізнавшись контакти на сайті: https://www.legalaid.gov.ua. Можна також зателефонувати та проконсультуватися у фахових юристів, як поводитися, щоби бути в безпеці: 0 800 213 103. Номер працює цілодобово — безкоштовно в межах України.