назад

Яким був 2021 рік для системи БПД Волині: досягнення, події, факти

Розпочався 2022 рік. Так і хочеться ще раз пригадати яскраві події, які відбувалися у житті системи безоплатної правової допомоги Волині (далі – БПД) у 2021 році, розповісти про досягнення та спланувати подальшу діяльність на основі нових викликів та підходів.

Отож, розпочинаємо. На початку року стартував проєкт «Волонтер БПД», який полягає у залученні до діяльності громадських активістів, які виявили бажання стати волонтерами надання безоплатної правової допомоги. Аби стати волонтерами, волинянам довелось заповнити анкету кандидата у волонтери, пройти дистанційний курс «Основи волонтерської діяльності» та отримати онлайн-сертифікат про успішне проходження курсу. Далі ж на них чекала співбесіда з керівником відповідного центру або уповноваженою особою, під час якої з’ясовувалась здатність людини до волонтерської діяльності, пов’язаної з відповідним напрямом співпраці, її мотивація, досвід роботи, освіта та інші відомості. Якщо співбесіда пройшла успішно, між волонтером та відповідним центром було укладено договір.

Загалом із системою БПД Волині у 2021 році співпрацювало 11 волонтерів, які допомагали людям дізнаватись про свої права, отримуючи при цьому унікальну можливість покращити власні навички комунікації та підвищити рівень правових знань, пройшовши безкоштовне навчання у правовій сфері.

Не можна залишити поза увагою ще один важливий проєкт системи БПД – «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення», до реалізації якого Волинь долучилася у 2020 році. Відновне правосуддя – це сучасний підхід до реагування на протиправну поведінку та вчинення злочинів неповнолітніми. Він дає можливість потерпілим у кримінальному провадженні відновити свої права, а неповнолітнім, які вперше вчинили кримінальний проступок або нетяжкий злочин — отримати шанс на виправлення. Важлива роль у цьому процесі належить адвокатам-посередникам, які допомагають конфліктним сторонам віднайти порозуміння та досягнути примирення. На Волині наразі сертифіковано троє адвокатів-посередників, які пройшли спеціальні навчальні курси та практикують процедуру медіації у Програмі відновлення. У 2021 році участь у проєкті взяли 12 неповнолітніх осіб, 9 з них успішно пройшли передбачені угодами про застосування Програми заходи з розвитку особистості, корекції поведінки та ресоціалізації.

Система БПД також долучена до проєкту «Програма «Прискорення приватних інвестицій у сільське господарство України», який має на меті покращити обізнаність громадян у сфері земельних правовідносин. Торік до місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги Волині надійшло понад 1000 звернень клієнтів для надання правової допомоги із земельних питань. Переважно вони стосувалися присвоєння кадастрового номера земельній ділянці, безоплатної передачі земельної ділянки, припинення договору оренди землі. Також громадяни часто зверталися із питаннями встановлення меж та порядку укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки.

Ще одна яскрава сторінка із життя системи БПД Волині, яку перегорнуто у 2021 році – це проведення престуру «Надання безоплатної правової допомоги у сфері земельних відносин» для журналістів з усіх куточків України. Так, упродовж 4-5 жовтня більше 20 представників ЗМІ не лише дізнавалися як впроваджується земельна реформа, спілкуючись з представниками територіальних громад, власниками фермерських господарств, аграрних підприємств, клієнтами, яким вдалось вирішити свої правові проблеми у сфері земельних відносин, але й відвідали найцікавіші місця та туристичні об`єкти Волині.

У 2021 році чи не найбільше волинян скористалося безоплатною правовою допомогою – понад 20 000. Більше 17 000 клієнтів отримали роз`яснення та правові консультації, понад 2500 – безоплатну вторинну правову допомогу. Найчастіше люди зверталися з питань цивільного, сімейного та адміністративного права. Ключові категорії клієнтів – малозабезпечені особи, ветерани та УБД, люди з інвалідністю.

Якщо ж говорити мовою цифр про роботу Регіонального центру з надання БВПД у Волинській області, то серед досягнень адвокатів, які співпрацюють із Регіональним центром:

  • 5 випадків винесення виправдувального вироку;
  • 2 випадки закриття провадження за відсутності складу злочину, події злочину, у разі невстановлення доказів для доведення винуватості особи в суді і вичерпання можливостей їх отримання;
  • 97 випадків звільнення від відбування покарання з випробуванням;
  • 107 випадків призначення мінімального строку покарання.