назад

Як отримати компенсацію за житло, зруйноване на сході України внаслідок збройної агресії РФ

Про порядок отримання компенсації за житлові будинки (квартири), зруйновані на сході України, говорила юристка Першого одеського бюро правової допомоги Анна-Марія Стрембій під час правопросвітницького заходу для внутрішньо переміщених осіб.

За даними Офісу ООГН з Координації Гуманітарних Справ, з початку конфлікту до грудня 2019 року в результаті бойових дій по обидві сторони лінії розмежування було пошкоджено або зруйновано понад 55 тис. будинків. Понад 20 тис. з них – житлові будинки на підконтрольній Україні території Донецької та Луганської областей ((Звіт Української Гельсінської спілки з прав людини).

«Актуальність цієї теми обумовлена тим, що багато осіб були змушені покинути рідні домівки та розпочати нове життя за багато кілометрів від дому. Багатьом із них так і не вдалось побудувати новий дім чи придбати житло. А тому механізм отримання компенсації за зруйновані житлові будинки чи квартири – для багатьох єдиний спосіб, розпочати нове життя у новому домі», – зазначила юристка бюро.

Фахівчиня бюро розповіла про умови, за наявності яких можна отримати компенсацію.

Так, компенсація надається постраждалим особам, які є власниками житла, що перебуває на контрольованих Україною територіях та було зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації. Також важливою умовою є те, що таке житло було зруйноване після 14 квітня 2014 року.

Розмір компенсації визначається за опосередкованою вартістю спорудження житла у регіонах України, але не може бути більше ніж 300 тисяч гривень.

Юристка розповіла, які саме кроки необхідно здійснити для отримання компенсації:

 1. подати пакет документів до органу місцевого самоврядування/військово-цивільної адміністрації або Центру надання адміністративних послуг за місцем розташування зруйнованого житла:
  – заяву;
  – довідку про визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації;
  – копію документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документа, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус;
  – копію документа з даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім іноземців та осіб без громадянства).
 2. отримати рішення про проведення обстеження житла. Рішення приймається протягом 5 календарних днів з моменту надходження заяви. Саме обстеження житла проводиться у строк не більше 30 календарних днів з моменту прийняття відповідного рішення.
 3. отримати довідку про визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації за відповідною формою. Така довідка видається безоплатно протягом трьох робочих днів з моменту проведення обстеження житла.
 4. зареєструвати у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно припинення права власності на житло у зв’язку з його знищенням.
 5. подати другий пакет документів до органу місцевого самоврядування/військово-цивільної адміністрації або Центру надання адміністративних послуг за місцем розташування зруйнованого житла:
  – заяву у довільній формі про виплату грошової компенсації (з обов’язковим зазначенням карткового рахунку у банку, на який перераховується компенсація, та інформацією, що заявник не звертався за виплатою до інших органів місцевого самоврядування, а в разі їх відсутності – військово-цивільних адміністрацій населених пунктів) ;
  – копію довідки про визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації;
  – копію акта обстеження житла;
  – інформаційну довідку (витяг) з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про припинення права власності на житло у зв’язку з його знищенням, яка видається в установленому порядку на підставі акта обстеження житла.
 6. отримати рішення про надання грошової компенсації або рішення про відмову в наданні грошової компенсації, яке надсилається заявнику протягом 3 робочих днів з моменту винесення відповідного рішення.
 7. у разі прийняття позитивного рішення – отримати грошову компенсацію. Виплата грошової допомоги здійснюється через акціонерне товариство «Укрпошта» або шляхом перерахування коштів на банківський рахунок, наданий постраждалим.

У разі отримання рішення про відмову в наданні грошової компенсації можна звернутись до найближчого центру або бюро за отриманням безоплатної правової допомоги.

На завершення заходу Анна-Марія Стрембій відповіла на питання учасників заходу та розповіла про можливість, порядок та умови отримання безоплатної первинної та вторинної правової допомоги.